Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_09_3

Latvija atbalsta “Breksita” termiņa pagarinājumu līdz 31.oktobrim, jo sakārtota vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības turpmāk starp abām pusēm ļautu vienkāršāk veidot gan politiskās, gan tirdzniecības attiecības. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica norāda, ka gadījumā, ja Lielbritānija neratificēs izstāšanās vienošanos, kā arī nepildīs savas saistības EP vēlēšanās, tad “Breksits” bez abu pušu vienošanās notiks 1.jūnijā.

Partijas “KPV LV” Saeimas frakcijas lēmums jautājumā par Valsts prezidenta amata kandidātu tiks paziņots pirmdien, par to arī informējot koalīcijas partijas sadarbības sanāksmē. Partijas līderis Artuss Kaimiņš norādīja, ka šajā jautājumā vakar frakcija uzklausījusi tiesībsargu Juri Jansonu un stomatoloģi Alēnu Butkēviču. Savukārt pirms divām nedēļām frakcija iepazinās ar Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egila Levita redzējumu.

Līdzšinēji lēmumi Eiropas Parlamentā  nebija pieņemti Latvijas un Latvijas cilvēku interesēs un veicināja “teritorijas iztīrīšanu no cilvēkiem”, un tieši tam ir jāmainās nākamajā EP sasaukumā, intervijā Latvijas Radio partijas “Atmoda” līdere Inguna Sudraba. Viņa gan neminēja konkrētus Eiropas Parlamenta lēmumus, bet norādīja uz maksājumiem zemniekiem, kas Latvijā ir zemāki, nekā citās ES valstīs, un “pie tās ekonomiskās situācijas, kas ir Latvijā, nav godīgi un taisnīgi”.

Par 20 miljoniem eiro palielināts atbalsts aizdevumiem lauksaimniecības zemes iegādei. Marta nogalē valdība lēma programmu pagarināt, ņemot vērā tirgum ražojošo lauksaimnieku interesi par zemju iegādi. Attīstības finanšu institūcija ”Altum” šo programmu īsteno kopš 2012. gada, un līdz šim zemju pirkšanai aizdevumi izsniegti 80 miljonu eiro apmērā. Lielākoties instrumentu izmanto zemnieki, lai izpirktu nomātās zemes, un viņi norāda, ka pēdējos gados augušas cenas.

Šodien notiks Jaunās konservatīvās partijas ārkārtas frakcijas paplašinātā sēde, kurā paredzēts uzklausīt Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes vadītāju Daci Ķezberi. Lēmums par Ķezberes uzaicināšanu uz sēdi pieņemts, ņemot vērā pēdējā laika notikumus – neveiksmīgo Latvijas Televīzijas valdes izvēles procesu un skandalozo LTV studijas iznomāšanu Krievijas propagandas kanālam “Russia Today””.

Šodien Gulbenes Kultūras centrā notiks kārtējā Latvijas Novadu apvienības “Novadu diena”, kas būs veltīta administratīvi teritoriālajai reforma. Dalību Novadu dienā apstiprinājis arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. Novadu diena ik reizi tiek rīkota ar mērķi pašvaldībām un dažādiem speciālistiem izdiskutēt aktuālākās tēmas un problēmas.

Šodien notiks Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības  organizēta tikšanās saistībā ar pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildi. Arodbiedrība ir aicinājusi visas iesaistītās puses uz kopīgu tikšanos, lai pārrunātu esošo situāciju saistībā ar pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildi un aicinātu atbalstīt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības  prasības un streika norisi.

Rīgā pie Ministru kabineta, Viļņā Vincas Kudirkas laukumā, Tallinā pie parlamenta ēkas un Tartu rātslaukumā šodien norisināsies protesta akcija “Baltijas klimata ceļš”. Akciju rīko studentu kustība un tās mērķis ir vērst sabiedrības un politiķu uzmanību uz pieaugošo klimata krīzi gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī.

Šodien notiks konference “Patiesība par vilinošiem darba piedāvājumiem”. Konference notiek Pestīšanas armijas Eiropas tīkla pret cilvēktirdzniecību sāktās kampaņas gaitā, kuras mērķis ir palielināt izpratni par cilvēku tirdzniecību un mūsdienu verdzību. Konferences dalībniekus uzrunās juristi un cilvēktiesību eksperti no Zviedrijas, Polijas, kā arī Latvijas.

Ārlietu ministrijā šodien notiks ar Eiropas Savienības jautājumiem saistītu komunikācijas darbinieku forums “Saliekam nākotnes puzli!”. Pasākums pulcēs valsts un pašvaldību ES informācijas un komunikācijas kontaktpersonas, ES informācijas punktu, “Europe Direct” informācijas centru, ES informācijas tīklu, Eiropas klubu skolu pārstāvjus, mēdijus, nevalstiskās organizācijas, kā arī privātā sektora darbiniekus un viedokļu līderus.

Lietuvas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka atsauc uz konsultācijām savu vēstnieku Maskavā Remiģiju Motuzu. Šāds lēmums pieņemts divu iemeslu dēļ – pirmkārt, Motuzs šonedēļ nopratināts kā īpašais liecinieks pirmstiesas izmeklēšanā par vīzas izdošanu Krievijas baņķierim, otrkārt, Lietuvas vēstniecība Krievijas galvaspilsētā nesen saņēmusi draudu vēstuli saistībā ar Viļņas apgabaltiesā pasludināto spriedumu 1991.gada 13.janvāra apvērsuma mēģinājuma lietā.

Aprīlī paredzētajā Ukrainas prezidenta vēlēšanu 2.kārtā pārliecinošu uzvaru varētu gūt komiķis Volodimirs Zelenskis. Saskaņā ar jaunākajiem aptauju datiem viņu atbalsta vairāk nekā puse vēlētāju.   Kijevas pētījumu centra “Rating” interneta vietne informē, ka 31. martā notikušajā vēlēšanu pirmajā kārtā aktieris Zelenskis saņēma aptuveni 30% balsu, un 2 nedēļu laikā atbalsts viņam pieaudzis līdz 51%.

Ukraina izteikusi protestu pret vairāku Vācijas parlamenta deputātu plānoto braucienu uz Krievijas okupēto Krimu, vēsta Vācijas mediji. Runa ir par 22 Vācijas pilsoņiem, kas atbilstoši vēstniecības informācijai plāno okupētajā Krimā piedalīties ekonomikas forumā no 18. līdz 20.aprīlim.

Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā visvairāk balsu saņēmušais Volodimirs Zelenskis, kuram tiek prognozēta uzvara arī otrajā kārtā, šodien dodas uz Parīzi, lai tiktos ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Zelenska vēlēšanu sāncensis pašreizējais prezidents Petro Porošenko šodien vispirms dosies uz Berlīni, lai tiktos ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, bet vēlāk šajā pat dienā ceļos uz Parīzi, kur arī tiksies ar Makronu.

Pēc visu balsu saskaitīšanas Izraēlas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi premjerministra Benjamina Netanjahu vadītā labējā partija “Likud”, paziņoja Izraēlas vēlēšanu komiteja. Sagaidāms, ka ar koalīcijas partneru atbalstu Netanjahu būs nepieciešamais 65 balsu vairākums Knesetā.

Gan šajā nedēļas nogalē, gan nākamajā nedēļā un Lieldienās laikapstākļus Latvijā noteiks anticiklons, no 16.aprīļa kļūs ievērojami siltāks, liecina jaunākās laika prognozes. Latvija nonāks anticiklona centrālajā daļā, tādēļ pūtīs lēni vēji un spīdēs saule, gaiss būs sauss. Šādos apstākļos gaidāmas lielas temperatūras svārstības – nakts izskaņā gaisa temperatūra vietām joprojām noslīdēs nedaudz zem nulles, savukārt pēcpusdienā termometra stabiņš tuvosies +20 grādu atzīmei un vietām, visticamāk, pakāpsies virs tās.

Avots: LETA