Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_09_1

ASV prezidenta Donalda Trampa NATO samitā izteiktie pārmetumi par dalībvalstu nepietiekamu ieguldījumu aizsardzībai uz Latviju absolūti neattiecas, šorīt intervijā telekompānijas LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis. Tramps NATO samitā paziņoja, ka dalībvalstīm aizsardzības izdevumi jāpalielina līdz 4% no iekšzemes kopprodukta, nevis līdz 2%, par ko bija panākta vienošanās iepriekš.

Eiropas Savienības dalībvalstu iekšlietu ministri ceturtdien pulcējas Insbrukā, lai runātu par pēdējā bloka samitā panāktās migrācijas vienošanās izpildi. Saskaņā ar vienošanos, kas tika panākta ES samitā jūnija beigās, paredzēts veidot Vidusjūrā uzņemto nelegālo imigrantu izsēdināšanas centrus ārpus bloka teritorijas, piemēram, Ziemeļāfrikā, kā arī tajās ES valstīs, kas piekritīs to izvietošanai savā teritorijā.

NATO aicinājusi Krieviju pārtraukt sniegt politisko, finansiālo un militāro atbalstu Maskavas kontrolētajiem kaujiniekiem Ukrainas austrumos un izvest no Donbasa visu kara tehniku. NATO izteikusi arī atbalstu “visaptverošajiem pūliņiem, tostarp sankcijām”, kuras “nolūkā noregulēt konfliktu un atbildēt uz Krievijas rību” īsteno Eiropas Savienība, ekonomiski attīstīto valstu grupa G7 un citas organizācijas.

Šodien Briselē turpināsies NATO samits, kur galvenā uzmanība tiks pievērsta piecām jomām, tostarp NATO attiecībām ar Eiropas Savienību un Krieviju. Šodien NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmē plānota darba sesija ar Ukrainas un Gruzijas pārstāvjiem, lai diskutētu par drošības izaicinājumiem reģionā. Samita pirmajā dienā tika panākts atbalsts gaisa spēku un jūras spēku militāro spēju stiprināšanai Baltijas reģionā.

Šodien Finanšu ministrijas pārstāvji Briselē piedalīsies Eirogrupas un Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes sanāksmē, lai pārrunātu Austrijas prezidentūras darba programmu un prioritātes. Eirogrupas laikā plānots pārrunāt jūnija Eirosamita rezultātus. Tajā dots skaidrs uzdevums līdz gada beigām pabeigt Banku savienības pilnveidošanu un turpināt tālāku Eiropas Stabilitātes mehānisma reformas pilnveidi.

Šodien Ministru kabinetā notiks Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības  un premjerministra Māra Kučinska tikšanās, kurā plānots runāt par bērnudārzu pedagogu darba samaksas modeļa maiņu. Tikšanās laikā puses diskutēs par arodbiedrības rīkotajā kampaņā “Vienaldzība izmaksā vairāk nekā izglītība!” aktualizētajiem jautājumiem.

Ukrainas atbalsta biedrība šodien  piketā pie Krievijas vēstniecības pieprasīs atbrīvot ukraiņu politieslodzītos. “Nāc, pievienojies kopīgajai cīņai! Kopā mēs varam izglābt Kremļa ķīlnieku dzīvības,” teikts Ukrainas atbalsta biedrības paziņojumā. Akcija norisināsies arī Tallinā un Viļņā.

Ādažu bāzē šodien svinīgā ceremonijā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandiera amatā stāsies Stīvs Makbets, nomainot līdzšinējo komandieri Šonu Frenču. Tādējādi tiks noslēgta otrā Latvijā izvietotās kaujas grupas karavīru rotācija. Pasākums ir veltīts arī Čehijas un Slovākijas kontingentu karavīru svinīgajai uzņemšanai NATO kaujas grupas sastāvā.

Īstenojot vienošanos Dānijas, Latvijas un Igaunijas starpā, Ādažu bāzē tiks izveidots daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” štābs, kas būs atbildīgs par aizsardzības plānošanu un īstenošanu Baltijas reģionā. Minētā vienošanās panākta vakar Briselē notikušajā NATO samitā. Nodomu protokolu par štāba izveidi līdz ar triju minēto ietvarvalstu aizsardzības ministriem parakstījuši arī viņu kolēģi no Kanādas, Lielbritānijas un Lietuvas.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis šodien Dobelē pašvaldību pārstāvjus informēs par autoceļu tīkla attīstību Zemgales reģionā, tajā skaitā arī par plānotajiem remontdarbiem. Pasākumā iecerēts pārrunāt arī grants ceļu stāvokli reģionos un plānotos risinājumus situācijas uzlabošanai. Pēc tam tiks apsekoti valsts autoceļu posmi uz kuriem tiks veikti ikdienas uzturēšanas darbi.

Šodien Akciju Sabiedrība “Augstsprieguma tīkls” informēs par Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropas tīkliem. Pasākumā informēs  par projekta ietvaros paveikto un vēl veicamo, kādi būs Baltijas valstu ieguvumi, īstenojot vienotu desinhronizāciju no Krievijas un Baltkrievijas tīkliem.

Šodien Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas laukumā Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs sāks sabiedrības informēšanas kampaņu “Necepies”, lai mudinātu sabiedrību atbildīgi izturēties pret atrašanos saulē, izmantot aizsardzības līdzekļus un izvairīties no solāriju apmeklēšanas. Pēdējo 15 gadu laikā Latvijā saslimstība ar ādas  audzējiem ir divkāršojusies, turklāt valstī tā ir otra biežākā onkoloģiskā saslimstība starp ļaundabīgajiem audzējiem.

Avots: LETA