Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
15_00

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 2,9%, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē. Palielinājās  piena cena , līdz ar to  sadārdzinājās arī citi piena izcelsmes produkti – skābais krējums , kefīrs , sviests , biezpiens , saldais krējums un  siers . Gada laikā strauji auga cenas arī olām, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai , cūkgaļai  un mājputnu gaļai . Dārgāki kļuva āboli , kartupeļi  un konditorejas izstrādājumi.

Līdz septembrim ir iespējams nodrošināt zemākās darba algas likmes pedagogiem kāpumu līdz 710 eiro, uzskata izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis . Lai gan šogad pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks īstenojams no apstiprinātajiem budžeta līdzekļiem, tādējādi uzsvaru liekot uz skolu tīkla sakārtošanas gaitā iegūtajiem papildu līdzekļiem, Šadurskis uzskata, ka grafikā ierakstītais pirmais likmes kāpums līdz 710 eiro šogad ir īstenojams. Tāpēc patlaban nevajadzētu būt bažām arī par nākamo gadu zemākās likmes apmēra celšanu.

Par spiegošanu Krievijas labā apsūdzētais  “Latvijas dzelzceļš”  ceļu meistars Aleksandrs Krasnopjorovs atbrīvots no apcietinājuma, taču viņam piemērots cits drošības līdzeklis, informēja prokurore, kura gan iebilda drošības līmeņa maiņai, jo Krasnopjorovs tiek apsūdzēts sevišķi smaga nozieguma izdarīšanā. Pašlaik apsūdzētajam piemērots aizliegums izbraukt no valsts un noteikta uzturēšanās dzīvesvietā.  Krasnopjorovs ir nepilsonis un viņam ir atvieglots vīzu režīms ar Krieviju, tomēr prokurore uzskata, ka šis aspekts nav jāuzskata par primāru. Lietas izskatīšana jau tuvojas noslēgumam, bet nākamā tiesas sēde notiks 2.februārī.

Aizvadītais gads tūrisma nozarē bija veiksmīgs, jo to maz ietekmēja dažādi ārkārtas notikumi, piemēram, terorakti un nemieri un par labu tūrismam nāca arī vēsie laikapstākļi Latvijā, uzskata ceļojumu aģentūras  “Latvia Tours” direktore Ieva Keiša. Arī ceļotāju paradumi aizvadītajā gadā īpaši nemainījās –  starp biežākajiem atvaļinājumu galamērķiem bija Turcijas kūrorti, kam sekoja saulainās Eiropas valstis – Grieķija, Itālija, Spānija.   Šogad populārākais Jaungada svinību galamērķis Latvia Tours klientu vidū bija tālā Bangkoka Taizemē.

Tūrisma portāla “TripAdvisor” britu vietne iekļāvusi Rīgu septītajā vietā starp pasaulē aizvien lielāku uzmanību iegūstošiem tūrisma galamērķiem, savukārt starp galamērķiem Eiropā Latvijas galvaspilsēta ierindojusies otrajā vietā. Portāls vērš uzmanību uz Vecrīgu, Alberta ielu un jūgendstila arhitektūru, kā arī Rīgas Motormuzeju, bet pavisam norāda uz 565 lietām, ko var darīt Latvijas galvaspilsētā.

Paredzēts, ka līdzšinējais Kuldīgas novada domes deputāts, pašvaldības iestādes “Kuldīgas aktīvās atpūtas centrs” vadītājs Artis Gustovskis rīt Saeimas sēdē nodos svinīgo zvērestu un sāks pildīt Saeimas deputāta pienākumus. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien izskatīja politiķes Solvitas Āboltiņas iesniegumu par mandāta nolikšanu.  Šogad jūrā pie Liepājas plānots sākt puskilometru garas krasta aizsargbūves būvniecību, lai pasargātu pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas no ieskalošanas jūrā krasta erozijas ietekmē.  Šogad plašu rezonansi un iedzīvotāju interesi izraisījuši kādreizējā Liepājas cietokšņa daļas – Ziemeļu fortu – betona konstrukciju un augsnes slāņu nogruvumi. Krasta erozija nopietni apdraud Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas atrodas Šķēdē. Krasta tiešās noskalošanas zonā nonācis arī memoriāls holokausta upuriem.

Ludzas novada dome pieņēmusi nolikumu par stipendijām Ludzas novada pašvaldības izglītības iestāžu izglītojamajiem.  10.-12.klašu skolēniem, kuru sekmju vidējais vērtējums būs augstāks par astoņām ballēm stipendija būs 50 eiro, no 8,5 līdz 8,99 – 80 eiro un no 9,0 un augstāk – 100 eiro. Lēmums  pieņemts ar mērķi motivēt izglītojamos paaugstināt sasniegumus mācībās un veicināt  intelektuālo spēju attīstību un centienus kvalitatīvas izglītības iegūšanai. Stipendija tiks pārskaitīta kārtējā gada janvāra un jūnija sākumā uz izglītojamā norādīto bankas kontu.

Turcija zaudējusi pacietību tās ilgstošajos centienos bez panākumiem iestāties Eiropas Savienībā, šodien paziņoja Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušolu. Oficiāli Turcija par ES kandidātvalsti kļuva 1999.gadā, bet sarunas par iestāšanos tika sāktas 2005.gadā. Tomēr kopš 2016.gada sarunās vērojams progresa trūkums, ES-bai paužot bažas par cilvēktiesību pārkāpumiem Turcijā un Ankaras kareivīgo retoriku pret dažām bloka dalībvalstīm.

Šodien atsāks kursēt vilcieni no ieputinātā Cermates slēpošanas kūrorta Šveicē. Sniegam aizsprostojot ceļus un dzelzceļa sliedes, kūrortā divas dienas iesprostoti aptuveni 13 000 tūristu. Paredzēts, ka šodien atsāks kursēt vilcieni no Cermates uz sešus kilometrus attālo Tešas ciematu, kur dzelzceļa sliedes joprojām ir slēgtas, bet pieejami autobusi, ar kuriem iespējams nokļūt reģionālajās lidostās. Sniegputeņi izraisījuši haosu vairākos Šveices reģionos.

Līdzšinējo klimata pārmaiņu ietekmē karstuma viļņu ilgums Latvijā vidēji palielinājies par sešām dienām, sasniedzot 16 dienas gadā, un šī gadsimta laikā karsto dienu skaits pieaugs daudzkārtīgi, teikts Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra publicētajā ziņojumā. Globālie klimata modeļi prognozē, ka turpmākas pasiltināšanās ietekmē līdz 2100.gadam karstuma viļņu ilgums var palielināties par vidēji 69 līdz 137 dienām.

Avots:LETA