Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_15_1

Finanšu ministrija  paaugstinājusi iekšzemes kopprodukta  pieauguma prognozi šim gadam no 4% līdz 4,2%, vienlaikus samazinot ekonomikas pieauguma prognozi nākamajam gadam līdz 3%. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola  iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja uzlabosies makroekonomikas prognozes, varētu lemt par fiskālā nodrošinājuma rezerves palielināšanu, kas patlaban noteikta 0,1% apmērā no IKP.

Saeima šodien Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amatā apstiprināja līdzšinējo Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāju Innu Šteinbuku. Šteinbuka bijusi Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja, iepriekš arī strādājusi dažādos amatos Eiropas Komisijā, kā arī bijusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāja un finanšu ministra padomniece. Uz šo amatu bija izvirzīti divi kandidāti – Šteinbuka un uzņēmējs Aivars Veiss.

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja Darba likuma grozījumu projektu, kurā noteikts, ka darba devējam nav tiesību prasīt no darbinieka svešvalodu zināšanas, ja tas neietilpst darba pienākumos.

18.oktobrī diskutēs, lai meklētu veidus, kā pasargāt bērnus no fiziska soda.   Bērni, kurus  soda fiziski , ir agresīvāki, un viņos veidojas priekšstats, ka vardarbība attiecībās ir norma, savukārt pieaugušie pēc tam mēdz brīnīties, kāpēc gan bērni ir nežēlīgi.

Pētījums liecina, ka Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā,  49%  uzskatīja, ka bērna sišana kā audzināšanas metode nav pieļaujama,  47% tomēr pieļāva, ka dažās situācijās bērns var tikt disciplinēts ar sišanu.

Lai paaugstinātu bāriņtiesu reputāciju un darba kvalitāti, Saeima šodien otrajā lasījuma atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz, ka vismaz vienai personai bāriņtiesas sastāvā jābūt ar otrā līmeņa augstāko akadēmisko izglītību tiesību zinātnē vai tiesību zinātnes nozarei atbilstošu otrā līmeņa profesionālo augstāko (jurista) izglītību. Šādu prasību plānots ieviest no 2021.gada.

Lielbritānijā un Īrijā dzīvojošo atbalsts partijai “KPV LV” skaidrojams ar Artusa Kaimiņa iepriekš gūtajiem panākumiem šajās valstīs, kā arī ar aizbraucēju protestu pret esošo varu, uzskata politologs Filips Rajevskis. Jau vēstīts, ka Lielbritānijā un Īrijā savu balsi par partiju “KPV LV” atdevuši  53,53% vēlētāju. Pilnīgi visos Īrijas vēlēšanu iecirkņos “KPV LV” bijusi pirmajā vietā. Trīs iecirkņos otro vietu ieņēma “Jaunā konservatīvā partija” , bet vienā – “Saskaņa”. Arī visos Lielbritānijas iecirkņos “KPV LV” ieņēma pirmo vietu. Tuvākie sekotāji pārsvarā bija JKP, taču atsevišķos iecirkņos otro vietu ieņēma “Attīstībai/Par” vai “Saskaņa”.

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pārvades sistēmu operatori  iesnieguši pieteikumu Eiropas Komisijas infrastruktūras savienošanas instrumentam  elektrotīklu sinhronizācijas projekta pirmā posma finansējuma saņemšanai 432 miljonu eiro apmērā. EK  lēmumu paziņos 2019.gada februārī vai martā.  Baltijas valstis pieņēmušas politisku lēmumu līdz 2025.gadam atslēgties no  elektroapgādes loka, kas Latviju, Lietuvu un Igauniju savieno ar Baltkrieviju un Krieviju, un sinhronizēties ar Eiropas energosistēmu, lai samazinātu atkarību no Krievijā esošās infrastruktūras.

Malaizijas valdība vienojusies par nāvessoda atcelšanu. Atbalstu gaidāmajam lēmumam jau iepriekš izteica ārvalstu vēstniecības un cilvēktiesību aizstāvības organizācijas. Malaizijā ar nāvessodu notiesāti vairāk nekā 1200 cilvēku par slepkavībām, narkotiku kontrabandu, terorismu, valsts nodevību un citiem noziegumiem.

Krievijas raķetei “Sojuz”, kas šodien ar diviem astronautiem startējusi no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā uz Starptautisko Kosmosa staciju , atslēgušies otrās pakāpes dzinēji. ” Ekipāža ir dzīva un piezemējas Kazahstānā,” paziņoja avots Baikonurā. Ar “Sojuz” uz kosmosa staciju  startēja amerikāņu astronauts  un krievu kosmonauts.

Lietuvas Seims šodien pieņēmis likumdošanas grozījumus, kas legalizē medikamentus, kuru sastāvā ir marihuāna. Jaunā kārtība, kas stāsies spēkā 2019.gada maijā, ļaus medicīnā lietot šādus preparātus, ja to drošību un efektivitāti apstiprina zinātniskie pētījumi un paši preparāti ir reģistrēti. Tiem tiktu paredzēti ļoti stingri lietošanas, uzskaites un izsniegšanas noteikumi.

Zviedrijas mēbeļu koncerns “Ikea”  paziņoja, ka plāno  dažu gadu laikā atvērt veikalu  arī Igaunijā. Nākamajā finanšu gadā tas plāno  atvērt  vēl 15 jaunus veikalus,  arī Meksikā, Ukrainā, Puertoriko, Omānā, Luksemburgā, Makau un Filipīnās. “Ikea” ir veikali vairāk nekā 50 valstīs, tostarp Latvijā, Lietuvā un Krievijā.

Austrijas valdība oficiāli pagarinājusi kontroli uz robežas ar Ungāriju un Slovēniju. Robežkontrole, kas būtu jāizbeidz 11.novembrī, tiks pagarināta vēl uz sešiem mēnešiem.   Tā  tika ieviesta 2015.gadā. Tobrīd Austrijā bija reģistrēti 46 144 pieteikumi par patvēruma piešķiršanu – piecas reizes vairāk nekā šogad.

Avots:LETA