Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
15_00

Darba alga aizvadītajā gadā ir palielinājusies vien 20% strādājošo, noskaidrots  aptaujā. 46% respondentu atzina, ka alga ir palikusi nemainīga, 5% pie algas nākuši klāt citi “labumi”, bet to, ka alga pēr samazinājusies, atzina 29% respondentu. Centrālās statistikas pārvaldes datubāzē  redzams, ka vidējā darba alga valstī ir augusi par 6,7%.

Krimināllietā par 12.klases latviešu valodas centralizētā eksāmena domraksta tematu izpaušanu apsūdzēta Rīgas Ostvalda vidusskolas direktores vietniece Kristīne Zilberte, aģentūra LETA noskaidroja Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesā. Zilberte aģentūrai LETA norādīja, ka apsūdzībai nepiekrīt un  patlaban turpina ieņemt direktores vietnieces amatu. Rīgas Ostvalda vidusskolas direktore Jeļena Ivanova pauda, ka viņai neesot informācijas par viņas vietniecei inkriminēto noziegumu un nepiekrīt, ka skolā eksāmena norisē bijušas kādas nepilnības . Rīgas Ostvalda vidusskolā tiek īstenota mazākumtautību izglītības programma,  skolas mācību valoda ir krievu. Latviešu valodas eksāmena rezultāts šajā skolā ir zemākais pārējo valsts pārbaudījumu vidū.

“Rīgas ūdens” aicina namu apsaimniekotājus un privātmāju īpašniekus savlaicīgi apsekot namu iekšējos ūdensvada pievadus un nodrošināties pret to aizsalšanu aukstos laika apstākļos. Gaisa temperatūrai noslīdot zem mīnus desmit līdz 15 grādiem, ik gadu nākas saskarties  ar neskaitāmām sūdzībām par ūdens padeves traucējumiem, kuru iemesls ir aizsaluši nama iekšējie ūdensvada pievadi, kas parasti atrodas ēku pagrabstāvos.

Ar simbolisku grāmatu dāvinājumu Latvijas Nacionālās bibliotēkas  “Tautas grāmatu plauktam”, 18.janvārī tiks atklāts Latvijas valsts simtgades gads. Savas izvēlētās grāmatas ar īpašu vēstījuma ierakstu to pirmajā lapaspusē dāvinās valsts simtgades patrons, prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece , Ministru prezidents Māris Kučinskis , ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, bijušie Latvijas prezidenti Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers un Andris Bērziņš, kā arī kultūras ministre Dace Melbārde . Arī ārvalstu delegāciju pārstāvji šogad tiks aicināti piedalīties grāmatu dāvināšanā . Grāmatās ierakstītie vēlējumi būs pieejami digitālā formā, veidojot  vēsturisku Latvijas simtgades liecību par ārvalstu amatpersonu vēlējumiem Latvijas iedzīvotājiem.

Aizvadītais gads transatlantiskajās attiecībās drošības jomā vērtējams kā teicams, starptautiskā ārlietu un drošības politikas ekspertu sanāksmē “Sniega tikšanās” Traķos, Lietuvā, sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs . Ministrs pauda gandarījumu, ka ASV turpina pildīt apņemšanās NATO kontekstā. Vienlaikus viņš atgādināja, ka arī Latvija pilda savu apņemšanos, veltot 2% no IKP aizsardzības izdevumiem, kas ļauj stiprināt pašu aizsardzības spējas un sniedz atbalstu sabiedrotajiem.

Baltijas valstīm būtu jāatgriežas pie idejas par kopīgiem bruņojuma iepirkumiem,  norādījis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs. Viņš atgādina, ka kopīgi bruņojuma iepirkumi vairotu Baltijas valstu konkurētspēju, ļaujot to iegādāties lētāk. Vienlaikus tas palīdzētu nodrošināt labāku iegādāto bruņojuma sistēmu savietojamību. Pirms dažiem gadiem tika apsvērta iespēja kopīgi iegādāties vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas, bet galu galā līgumu  par sistēmu  iegādi pērn parakstīja tikai Lietuva.

Ukrainas bruņotie spēki drīzumā sāks ASV prettanku raķešu kompleksu “Javelin” operatoru apmācību. Pēc valodas apmācības pabeigšanas atlasītie kandidāti tiks nosūtīti uz ārzemēm, lai apgūtu prettanku raķešu kompleksu kaujas pielietošanu. ASV plāno piegādāt Ukrainai 35 “Javelin” palaišanas iekārtas un 210 raķetes. Ukraina solījusi, ka ASV ieroči būs domāti tikai aizsardzībai un tie tiks izmantoti tikai tad, ja kaujinieki provocēs valdības spēkus.

ASV autobūves uzņēmums “Ford Motor Co.” vakar paziņoja, ka Ziemeļamerikā atsauc 2900 automobiļu, saistībā ar defektīviem gaisa spilveniem, ko ražojis Japānas uzņēmums “Takata”. Atsaukums aptver 2006.gada ražojuma “Ford Ranger” pikapus. Lēmums īstenot šo automašīnu atsaukumu pieņemts pēc diviem incidentiem, kuros bija iesaistīti vienā dienā ražoti automobiļi. Nesenākais  noticis 2017.gada jūlijā, kad gaisa spilvenu piepūšanas mehānisms pārplīsis, nogalinot autovadītāju. “Takata” kopš 2013.gada  ierauts vērienīgā starptautiskā skandālā, jo gandrīz katrs no pasaulē lielākajiem autoražotājiem bijis spiests atsaukt automašīnas, lai nomainītu defektīvos gaisa spilvenus, un šī defekta dēļ pasaulē bojā gājuši 20 cilvēku un vēl vairāk nekā 180 guvuši ievainojumus.

Vācijas autobūves kompānija BMW pērn jau septīto gadu pēc kārtas pārdevusi rekordlielu automašīnu skaitu, taču joprojām atpaliek no konkurenta “Mercedes-Benz”. BMW norāda, ka automobiļu tirdzniecības apjoms pagājušajā gadā  sasniedzis gandrīz 2,1 miljonu vienību. Pārdošanas apjoma pieaugumu galvenokārt veicināja X sērijas vieglo apvidus automašīnu un uzlaboto 5.sērijas automobiļu veiksmīgie tirdzniecības rezultāti, kas Ķīnā pērn pieauga par 15%, Eiropā – par 1%, bet Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā tā samazinājās par 2%.

Saūda Arābijas pilsētā Džidā šodien paredzēto futbola spēli  varēs apmeklēt arī  sievietes, un tā būs pirmā reize šajā konservatīvajā karalistē, kad viņām atļauts to darīt. Futbols ir sporta veids numur viens šajā valsti, kuras izlase šovasar startēs Pasaules kausa finālturnīrā Krievijā. Oktobrī valsts sporta aģentūra izdeva rīkojumu, ka trim stadioniem, kuri līdz šim bija piemēroti tikai vīriešu publikai, jābūt sagatavotiem, lai tos varētu apmeklēt arī sievietes un ģimenes, paredzot tam atsevišķas ieejas un tribīņu sektorus. Septembrī Saūda Arābijas kroņprincis  izdeva dekrētu, ka no šī gada jūnija sievietēm būs atļauts vadīt automašīnu. Viņš cer, ka šādu aizliegumu atcelšana padarīs valsti atvērtāku un mainīs tās publisko tēlu.

Avots:LETA