Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_15_4

Saeima šodien nolēma uzdot valdībai līdz 2021.gadam rasts risinājumu, lai iedzīvotājiem automātiski izmaksātu pārmaksātos nodokļus. Šādu lēmumu Saeima pieņēma, izvērtējot iedzīvotāju iniciatīvu, kuru parakstīja vairāk par 10 000 cilvēku.

Ģenerālvienošanos par darba algu būvniecībā parakstījis nepieciešamais uzņēmumu kvorums. Patlaban to parakstījuši 278 būvniecības uzņēmumi. Ar ģenerālvienošanos nozarē paredzēts noteikt minimālo bruto algu 780 eiro apmērā. Tāpat paredzēta piemaksa 5% apmērā, ja iegūta profesijai atbilstoša izglītība.

Saeima šodien pieņēma paziņojumu, kurā aicina Krieviju nekavējoties bez nosacījumiem atbrīvot no ieslodzījuma Ukrainas režisoru Oļegu Sencovu un pārējos Krievijas prettiesiski aizturētos Ukrainas pilsoņus. Paziņojumā Saeima nosoda viņa prettiesisko aizturēšanu, kas, pārkāpjot starptautiskās saistības, veikta pretlikumīgi okupētās Krimas teritorijā, kā arī nelikumīgo un politiski motivēto notiesāšanu un ieslodzīšanu.

Eiropas Savienība  vēl  par sešiem mēnešiem pagarinājusi privātpersonām un uzņēmumiem noteiktās sankcijas, kas piemērotas Krievijai par agresiju Ukrainā.

Saeimas Juridiskā komisija šodien izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Satversmē, kas paredz Valsts prezidentu ievēlēt atklāti. Parlamentam par šiem grozījumiem vēl būs jālemj otrajā un trešajā lasījumā.

Partija  “Saskaņa” ir vērsusies KNAB un Ģenerālprokuratūrā pret ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču ,  uzskatot, ka ministrs centies izjaukt partijas tikšanos ar Latvijas pilsoņiem ārzemēs, bet krimināllikumā ir paredzēta atbildība par tīšu kavēšanu realizēt vēlēšanu tiesības,  paziņoja “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs. Rinkevičs esot apgalvojis, ka “Saskaņas” valdes priekšsēdētājam, 13.septembrī tiekoties ar diasporas vēlētājiem Berlīnē, restorāna “Lido” telpās, draud arests par nesankcionēta politiska mītiņa organizēšanu Vācijas teritorijā, uzsverot, ka bez varas iestāžu oficiālas atļaujas šādus pasākumus organizēt ir pretlikumīgi.

Subsidētās elektroenerģijas ražotāju Latvijā kopējais apgrozījums pērn sasniedzis 1,21 miljardu eiro, liecina “Lursoft” pētījums. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas (EM) datiem, 18.janvārī Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrā reģistrēti 348 uzņēmumi, kuriem pieder  434 elektrostacijas. No tām  nepilni  34% elektroenerģijas ražošanā izmanto ūdens resursus, gandrīz  23% – dabasgāzi, bet vēl  nadaudz pāri 14% – biogāzi.

Vairāki Zaļo un zemnieku savienība  deputāti iesnieguši grozījumus Satversmē par tautas vēlētu Valsts prezidentu.  Saeimā pašlaik paralēli notiek darbs pie Satversmes grozījumiem, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu parlamentā. Pašlaik prezidenta vēlēšanas Saeimā ir aizklātas. Jau informējām, ka  Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīja šos grozījumus izskatīšanai otrajā lasījumā.

Lai no nākamā gada pensionāriem atceltu desmit eiro pacienta līdzmaksājumu par katru slimnīcas gultā pavadīto dienu nepieciešami 6,5 līdz 7 miljoni eiro, sacīja veselības ministre Anda Čakša . Šo finansējumu plānots ņemt no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta atkāpes. Čakša norādīja, ka līdzmaksājumu atcelšana par ārstēšanos slimnīcā jāveic pēc prioritāšu principa, jo jau tagad par bērniem nav jāveic līdzmaksājumi, nākamgad tiks atcelti līdzmaksājumi pensionāriem, bet ar laiku varētu līdzmaksājumus atcelt citām iedzīvotāju grupām.

Latvijas Okupācijas muzeja “Nākotnes nama” pamatos iemūrējot kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, projekta realizētāji  “Skonto būve” sola pielikt visas pūles, lai pārbūvētais muzejs kopā ar jauno piebūvi tiktu atvērts 2020.gadā, svinīgajā ceremonijā šodien sacīja “Skonto būves” valdes loceklis Juris Pētersons. Viņš skaidroja, ka tuvākie būvdarbi plānoti jau nākammēnes.  Spāru svētki Okupācijas muzeja piebūvei plānoti nākamā gada pavasarī.

Jaunajā mācību gadā izglītojamo skaits Rīgas vispārizglītojošajās skolās palielinājies par apmēram 300, sasniedzot ap  69 000. Šajā  mācību gadā Rīgā darbojas 114 vispārizglītojošās skolas, un no  visiem skolēniem pirmklasnieki  ir nedaudz pāri  6 tūkstošiem. Rīgas  skolās strādā 7000 pedagogu.

Eiropas Savienības  Tiesa Luksemburgā šodien atstāja spēkā Ukrainas krīzes dēļ vairākām Krievijas bankām un enerģētikas uzņēmumiem noteiktās sankcijas, kuras tie bija lūguši atcelt. Puses divu mēnešu laikā var šo tiesas spriedumu pārsūdzēt. ES Tiesā ar prasību pret Eiropadomi septiņi uzņēmumi vērsās vēl 2014.gada rudenī un ziemā.

Ķīnā kāds vīrietis savu apvidus auto tīši ietriecis pūlī, bet pēc tam uzbrucis cilvēkiem ar nazi un saliekamo lāpstu, nogalinot 11 un ievainojot 44 cilvēkus.   54 gadīgais aizdomās turētais  aizturēts. Viņa motīvs bijusi “atriebība sabiedrībai”. Vīrietis jau iepriekš tiesāts par narkotiku tirdzniecību, zādzību un tīšu miesas bojājumu nodarīšanu.

Krievijas pilsoņi Aleksandrs Petrovs un Ruslans Boširovs, kurus Lielbritānijas varasiestādes apsūdzējušas martā Solsberi notikušajā uzbrukumā ar nervus paralizējošo vielu “Novičok” bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai, šodien pirmajā televīzijas intervijā paziņoja, ka Solsberi apmeklējuši, lai apskatītos slaveno katedrāli. Intervijā Kremļa telekanālā RT  viņi apliecināja, ka fotogrāfijās, kuras izplatījusi britu policija, tiešām redzami viņi. Lielbritānija pagājušajā nedēļā izdeva Petrova un Boširova Eiropas aresta orderus, pastāvot aizdomām, ka viņi 4.martā Solsberi mēģinājuši nogalināt Skripaļus ar “Novičok”. Britu likumsargi uzskata, ka Petrovs un Boširovs ir Krievijas militārā izlūkdienesta  aģenti.

 Oktobra pirmajā pusē Rīgā notiks rudens Rīgas restorānu nedēļa, kurā šoreiz pieteikušies 53 Rīgas restorāni un kafejnīcas. Labākie pilsētas restorāni piedāvas īpaši izstrādātu ēdienkarti, kuras pamatā ir sezonālas, Latvijā audzētas, izejvielas.

Avots:LETA