Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
15_00

Latvijas izlase šodien kā vienpadsmitā no 91-nas valsts delegācijas atklāšanas ceremonijas laikā iesoļoja Phjončhanas Olimpiskajā stadionā.  Valsts karogu nesa bobsleja stūmējs Daumants Dreiškens. Parādi tradicionāli sāka Grieķija un pabeigs rīkotāji. Šoreiz alfabētisko īpatnību dēļ valstu secība ir ievērojami sajaukta. Kaut bija bailes, ka olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija norisināties lielā salā, ceremonijas laikā sacensību vietā ir aptuveni nulle grādu.

Partija “Vienotība” atbalsta pozīciju, ka valsts iepirkumos nedrīkst piedalīties uzņēmumi, kuru īpašnieki un patiesā labuma guvēji ir slēpti trešo valstu ofšoros, tādēļ tā sola sagatavot kvalitatīvus likuma grozījumus ar attiecīgu regulējumu. Ar šādu paziņojumu “Vienotība” nākusi klajā pēc Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmuma nodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā pieņemtos likuma grozījumus, kas aizliedz publiskajos iepirkumos piedalīties “ofšoriem”. Vējonis norāda, ka atbalsta grozījumu mērķi, taču apstiprināto izmaiņu redakcija radot risku, ka valsts budžets var ciest zaudējumus pretrunu ar Eiropas Savienības  regulējumu dēļ.

Latvija pērn eksportēja  par 10%  vairāk preču  nekā 2016.gadā, bet importēja  par 14,5%  vairāk kā pērn, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.  Nozīmīgākie ksporta partneri  bija Lietuva , Igaunija ,  Krievija, Vācija  un Zviedrija , bet nozīmīgākie importa partneri – Lietuva , Vācija , Polija , Krievija un Igaunija .

Lietuvas eksporta apjoms pērn palielinājies par 16,9% salīdzinājumā ar 2016.gadu, bet importa apjoms pieaudzis par 16,5%, liecina Lietuvas Statistikas departamenta piektdien publicētie precizētie dati. Lietuvas lielākie eksporta tirgi pagājušajā gadā bijuši Krievija, Latvija, Polija un Vācija, bet lielākie importa partneri – Krievija, Vācija, Polija un Latvija.

Valsts policija  pērn reģistrējusi mazāk noziegumu nekā gadu iepriekš, tomēr policijas vadību uztrauc sevišķi smagu noziegumu skaita palielināšanās un pietiekami augstais recidīva līmenis. Pērn reģistrēti 1752 šādi noziegumi, kas ir par 12 noziegumiem vairāk, salīdzinot ar 2016.gadu. Šo noziegumu pieaugums saistīts ar zādzībām sevišķi lielos apmēros, ko pārsvarā veido privātmāju apzagšana. Pērn pieaudzis jauno automašīnu zādzību un izdarīto slepkavību skaits. VP priekšnieks Ints Ķuzis atzina, ka, ņemot vērā kopējā noziegumu skaita samazināšanos, nav pamata uzskatīt, ka tuvākajā nākotnē noziedzības apjoms varētu pieaugt.

Pagājušajā gadā Latvijā nogalināti 128 cilvēki, no kuriem  74 slepkavības un 54 tīši miesas bojājumi ar nāves iestāšanos. Divām no slepkavībām bija pasūtījuma raksturs, taču šīs lietas jau ir atklātas, šodien  norādīja VP priekšnieks Ints Ķuzis. Lielākā daļa noziegumu ar letālām sekām  bijuši saistīti ar sadzīves konfliktiem un nesaskaņām starp paziņām.

Pakāpeniska pāreja uz mācībām latviešu valodā veicinās piederības sajūtu un konkurētspēju, šodien uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis . Viņš pauda viedokli, ka “šis solis ir jāsper” un tas nav jautājums par diskrimināciju, bet gan valsts valodas politika ir jāstiprina, jo valoda ir vienojošais elements. Tagad no tā nevajadzētu atkāpties, jo tas ir likumsakarīgs solis tiesiskuma stiprināšanā.”

Ministru prezidents, veselības ministra pienākumu izpildītājs Māris Kučinskis  vērtēs situāciju bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” un citās līdzīgās ārstniecības iestādēs. Viņš sacīja, ka  izvērtējums nepieciešams, lai saprastu, vai problēmas pastāv tikai konkrētajā slimnīcā vai arī tās ir sistēmiskas. Premjers piebilda, ka  šis jautājums netiks noņemts no valdības dienaskārtības.

Latvijas Ministru prezidenta Māra Kučinska  vizīte Baltkrievijā var atsaukties uz Klaipēdas ostu, palielinot Latvijas iespējas saņemt lielāku Baltkrievijas kravu daļu uz Klaipēdas rēķina, uzskata Viļņas universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātņu institūta pasniedzējs Laurīns Jonavičs. Jau ziņots, ka Kučinskis šonedēļ Minskā ticies ar Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un premjerministru Andreju Kobjakovu, kuru  laikā  uzsvēris nepieciešamību stiprināt abu valstu ekonomiskās attiecības, it īpaši transporta un loģistikas jomā. Piebilstams, ka Latvija un Lietuva  nemitīgi sacenšas par Baltkrievijas kravu tranzītu.

ASV Kongress piektdienas rītā pieņēmis likumprojektu par valdības finansēšanu un tas noticis dažas stundas pēc tam, kad valdībai tehniski beigusies nauda un tā apturējusi darbu. ASV federālās valdības darbība janvārī daļēji tika apturēta uz vairākām dienām, abām partijām nespējot panākt vienošanos imigrācijas jautājumā. Kongresam pēc tam izdevās vienoties par valdības finansēšanu līdz 8.februārim.

Latvijas galvaspilsēta Rīga sacensībā par Eiropas labākā tūrisma galamērķa  titulu 2018.gadā ieguvusi piekto vietu. Eiropas labāko tūrisma galamērķu pieciniekā iekļuvušas arī Bilbao Spānijā, Kolmāra Francijā un Hvaras sala Horvātijā. Savukārt par Eiropas labāko tūrisma galamērķi šogad atzīta Polijas pilsēta Vroclava. Šogad uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu pretendēja 20 Eiropas pilsētas.

Sniega un sasalstoša lietus dēļ šodien slēgts Eifeļa tornis un varasiestādes Parīzes reģionā iesaka autovadītājiem izvairīties no braukšanas. Tornis būs slēgts arī rīt. Eifeļa tornis jau tiks slēgts otrdien, kad spēcīgs sniegputenis izraisīja satiksmes haosu Parīzē. Parīze šajā sezonā pirmoreiz pa īstam piedzīvo ziemu, aukstam gaisam no Skandināvijas saduroties ar gaisa masām no dienvidiem. Pirms šī aukstuma uzplūda Francijas ziemeļos vairākas nedēļas bija lietains laiks, kad vairākos rajonos izcēlās plūdi un ūdens līmenis Sēnas upē Parīzē pacēlās par vairāk nekā četriem metriem virs normālā.

Krievija šodien paziņojusi, ka Sporta arbitrāžas tiesa  tās 47-ņu sportistu un treneru apelācijas noraidījusi, jo atrodas zem spiediena.  Vitālijs Mutko, kurš savulaik bija arī šīs valsts sporta ministrs  minēja, ka lemjot, kam piedalīties spēlēs un kam ne,  radies iespaids, ka olimpiskās spēles pārvērtušās “slēgtā vakarā, kura apmeklētājiem uzstādītas daudzas prasības”. Līdz ar dažas stundas pirms olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas pieņemto lēmumu “Olimpisko sportistu no Krievijas” komandā nevarēs startēt virkne slavenu atlētu, tostarp arī 2014.gada olimpiskais čempions skeletonā Aleksandrs Tretjakovs.

ASV necīnīsies par tiesībām rīkot 2026.gada ziemas olimpiskās spēles, taču neizslēdz pieteikšanos 2030.gada Olimpiādei, šodien  paziņojis ASV Olimpiskās komitejas priekšsēdētājs Lerijs Probsts. Viņš sacīja, ka būtu sarežģīti piesaistīt sponsorus, ja ir zināms, ka divus gadus vēlāk Losandželosā norisināsies vasaras spēlēs.

Avots:LETA