Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv

Lai samazinātu hibrīdkara riskus, iedzīvotājiem un politiskajiem līderiem ir nepieciešams palielināt izpratni par digitālās drošības riskiem un šim darbam ir jāaizsākas ar izmaiņām izglītības sistēmās, veicinot sabiedrības spēju kritiski domāt, uzstājoties NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra  organizētajā konferencē, sacīja valsts prezidents Raimonds Vējonis. Prezidents arī norādīja, ka kā īpaši bīstams tiek saskatīts digitālais apdraudējums mūsu kritiskajai infrastruktūrai.

Eiropas Savienības stratēģiskajā darba kārtībā nākamajiem pieciem gadiem paredzēts aktīvāks darbs pie Eiropas Savienības  pilsoņu tiesību aizsardzības, cīņas pret klimata izmaiņām un Eiropas Savienības  ekonomikas un globālās ietekmes stiprināšanas, liecina ziņu aģentūras DPA rīcībā nonākušais dokuments. Dokumentā izklāstītas prioritātes nākamajam Eiropas Komisijas sastāvam, kas sāks darbu novembrī. Kas ieņems vadošos amatus, vēl nav skaidrs.

Saeimas Tautsaimniecības komisija šodien pabeigusi darbu pie Iepakojuma likuma grozījumu sagatavošanas otrajam lasījumam. Likums paredz Latvijā izveidot dzērienu iepakojuma depozītsistēmu. Par tās izveidi Latvijā tiek diskutēts jau teju divdesmit gadus. Patlaban Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur vēl nav ieviesta pat dzērienu iepakojuma depozītsistēma. Tomēr jau tagad izskan priekšlikumi, gatavojot likuma grozījumus galīgajam lasījumam, to papildināt ar normām, kas paredzētu paplašinātas depozīta sistēmas ieviešanu.

Pašvaldību aizņemšanās limita Valsts kasē sasniegšana jau šā gada aprīlī apdraud Eiropas Savienības fondu apguvi, un var būtiski ietekmēt ekonomisko situāciju reģionos, šodien preses konferencē teica Reģionālo attīstības centru apvienība valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Tāpat pastāv risks, ka, nesasniedzot projektu rezultātus pilnā apjomā, nāksies Eiropas Savienības  fondu finansējumu atmaksāt, bažas pauda Krauklis.

Aizvadātajā nedēļā divi partijas “KPV LV” ministri – labklājības ministre Ramona Petraviča un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens – pārtraukuši darba attiecības ar savu ministriju parlamentārajiem sekretāriem. Darba attiecības uzteiktas Labklājības ministrijas parlamentārajam sekretāram Robertam Spručam  un Iekšlietu ministrijas  parlamentārajam sekretāram Aldim Blumbergam.

Valdība šodien uz nedēļu atlika lemšanu par satiksmes ministra Tāļa Linkaita piedāvājumu mainīt ostu valdes locekļu atalgojuma regulējumu, kas paredz aptuveni par ceturto daļu samazināt algas lielo ostu vadībai. Satiksmes ministrs norāda, ka jautājums tika atlikts, jo tas vēl nav pārrunāts ar koalīcijas partneriem. Ministru kabineta noteikumi šobrīd nosaka ostu valdes locekļu mēnešalgu apmēru atbilstoši ostu iedalījumam, kas savukārt noteikts, ņemot vērā ostas bilances kopsummu un apgrozījumu.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem elektroierīču lietošanā un pasargātu sevi no strāvas traumām. Pēdējo gadu laikā, nepārdomāti lietojot elektropreces, vairākās Eiropas Savienības valstīs patērētāji elektriskās strāvas iedarbības rezultātā traģiski ir gājuši bojā. Šogad saņemtas ziņas par nelaimes gadījumiem, kuros dzīvību zaudējusi kāda puišu kompānija burbuļvannā Francijā un jauna meitene vannā Austrijā, jo lietojuši mobilo telefonu, kuram tika veikta uzlāde.

Latvijas un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmu operatori lūguši Eiropas Savienībai finansiālu atbalstu Latvijas-Lietuvas gāzesvadu starpsavienojuma jaudas palielināšanas projektam. Paredzams, ka kopējās investīcijas šai projektā sasniegs 10,2 miljonus eiro. Starpsavienojuma jaudas palielināšanas projektu paredzēts īstenot līdz 2023.gada beigām.

Latvijā 60% aptaujāto iedzīvotāju visbiežāk ceļojumos dodas kopā ar partneri, liecina aptaujas dati par ceļošanas paradumiem. Savukārt 40% aptaujāto atzīmējuši, ka izvēlas ceļot kopā ar ģimeni, tostarp bērniem, bet 16% aptaujāto iedzīvotāju kā ceļabiedrus izvēlas draugus. Aptaujā 48% ceļotāju norādījuši, ka vienmēr atceras iegādāties ceļojuma apdrošināšanu. Par īpaši svarīgu to uzskata sievietes un iedzīvotāji vecumā pēc 55 gadiem.

Moldovas prezidents Igors Dodons šodien anulējis rīkojumu par parlamenta atlaišanu, pastiprinot politisko krīzi, kurā valsts nonākusi kopš parlamenta vēlēšanām februārī. Vēlēšanās neviens politiskais spēks neguva pārliecinošu uzvaru, bet sestdien par koalīciju beidzot vienojās promaskaviskā Sociālistu partija, kuru pārstāv Dodons, un proeiropeiskais bloks “Tagad”. Šī vienošanās atstāj ārpus valdības otro lielāko parlamentā pārstāvēto politisko spēku – Demokrātisko partiju.

Vairāki desmiti vides aktīvistu Vācijā šodien pieķēdējušies pie Angelas Merkeles kancelejas žoga, pieprasot kanclerei izsludināt “ārkārtas stāvokli klimata jomā”. Protesta dalībnieki atslēgas savai atbrīvošanai nosūtījuši visām 13 Vācijas federālajām ministrijām kopā ar vēstuli, kurā formulē savas prasības, tostarp līdz 2025.gadam praktiski likvidēt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu izmešus.

Avots: LETA