Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
09_00

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis likumu par 2018.gada budžetu, kā arī ar to saistītos likumus. Nākamā gada budžetā lielākais līdzekļu pieaugums  paredzēts veselības aprūpei, savukārt aizsardzības jomas budžets sasniegs NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta .

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs  šodien turpina dalību NATO ārlietu ministru sanāksmē Briselē. Sanāksmē tiek apspriesti aktuālie NATO drošības politikas jautājumi, gatavojoties gaidāmajam samitam nākamā gada vasarā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis līdz 9.decembrim uzturas vizītē Tokijā, kur plānota tikšanās ar Japānas premjerministru Šindzo Abi un valdības ministriem. Vizītes laikā  tiks apspriestas abu valstu divpusējās attiecības, īpaši ekonomiskās sadarbības attīstīšanas iespējas, kā arī Eiropas Savienības un Japānas attiecības. Kopā ar Ministru prezidentu vizītē uz Japānu dosies arī Latvijas uzņēmēju delegācija. Japāna ir Latvijas otrais lielākais tirdzniecības partneris Āzijā.

Saeimas  komisija šodien vērtēs Veselības finansēšanas likumprojektu pirms galīgā lasījuma. Veselības ministrijas  izstrādātajā likumprojektā paredzēts, ka veselības aprūpei  finansējums 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta tiks piešķirts, sākot ar 2020.gadu.

Saeimas  komisija šodien uzklausīs Latvijas Pašvaldību savienības  un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības  viedokli par Izglītības un zinātnes ministrijas  paredzētajām pārmaiņām izglītībā. Izglītības jomā paredzētas vairākas izmaiņas:  pāreja uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības iestādēs,  tiesības valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs un  skolas gaitu sākšana no sešu gadu vecuma, “saglabājot brīvprātības elementu”.

Saeimas  komisija šodien skatīs jautājumu par trauksmes cēlēju aizsardzības regulējumu. Komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs uzskata, ka pašreizējā  likumprojektā visvairāk runa ir par to, kā izveidot pašu trauksmes celšanas mehānismu, pārāk maz uzmanības veltot galvenajam jautājumam – trauksmes cēlēju aizsardzībai.

Pagaidām Labklājības ministrija  saņēmusi apmēram 20 pieteikumu no iedzīvotājiem, kuri vēlētos kļūt par brīvprātīgajiem valsts sociālās aprūpes centru  filiālēs, kurās uzturas bērni. 6 filiālēs ar prieku sagaidītu un uzņemtu trīs vai četrus brīvprātīgos , kuri līdz trim stundām  dienā varētu palīdzēt piepildīt bērnu ikdienu ar uzmanību un rūpēm – auklēt, pabarot, spēlēties,  organizēt radošās un spēļu nodarbības, pastaigāties un darīt citas lietas, kas tik ļoti svarīgas labai bērnībai.

Atsākoties caurlaižu režīmam iebraukšanai Jūrmalā nākamā gada 1.aprīlī, plānots ieviest dienas un nedēļas caurlaides, turklāt bez iebraukšanas reižu ierobežojuma. Dienas caurlaide, kas maksā divus eiro, būs derīga visu dienu vienā datumā,  neierobežotu reižu skaitu. Nedēļas caurlaide vieglajiem transportlīdzekļiem maksās desmit eiro un  būs derīga septiņām dienām . Transportlīdzekļiem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām caurlaide nedēļai maksās 12 eiro. Tāpat kā līdz šim būs pieejamas arī mēneša un visa perioda caurlaides.

Turpinot Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rosināto diskusiju ciklu par Latvijas drošības izaicinājumiem, Rīgas pilī notiks diskusija par  viltus ziņām kā sabiedrības viedokļa ietekmes instrumentu. “Mēs visi izjūtam centienus iedragāt ticību mūsu pamatvērtībām, demokrātiskai sistēmai un pat Latvijas valstij. No mums pašiem – mūsu kritiskās domāšanas un informācijas lietošanas paradumiem – ir atkarīgi mūsu nelabvēļu panākumi, vai gluži pretēji – neveiksmes,” norāda Vējonis.

Eiropas Savienība vakar publicēja 17 ārpus ES esošu valstu un atkarīgo teritoriju melno sarakstu, kuras tā atzīst par nodokļu paradīzēm, kas negodīgi piedāvā shēmas, kā izvairīties no nodokļiem. Vairāk nekā 40 citas valstis un teritorijas tika iekļautas tā sauktajā “pelēkajā sarakstā” un tās tiks novērotas, līdz  pilnībā apņemsies veikt reformas. ES paziņoja, ka melnajā sarakstā iekļautās valstis un teritorijas bija atteikušās sadarboties un mainīt savu attieksmi pēc gandrīz  gadu ilgām konsultācijām. ES soda sankcijas pret šī saraksta valstīm un teritorijām vēl nav apstiprinātas.

Eiropas Parlamenta  deputāte Inese Vaidere  Eiroparlamentā  Briselē prezentēs grāmatu “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijā”.  Grāmatā publicētie materiāli sniedz unikālu, līdz šim neatklātu informāciju par PSRS nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem, kas Latvijai lēšami 185 miljardu eiro apmērā, ietverot demogrāfiskos un videi radītos zaudējumus. Deputāte grāmatas prezentācijā vēlas atgādināt, ka Krievija, kura ir Padomju Savienības mantiniece, joprojām noliedzot savus nodarījumus, turpina agresīvu ārpolitiku.

Lielbritānijas drošības dienesti novērsuši islāmistu plānu nogalināt premjerministri Terēzu Meju, uzbrūkot viņas rezidencei Dauningstrītā. Policija uzskata, ka bija plānots Dauningstrītā uzspridzināt paštaisītu spridzekli un tad radītajā haosā uzbrukt un nogalināt Meju. Pagājušajā nedēļā  par šo plānu arestēja divus 20 un 21 gadu vecus vīriešus, kuri šodien  par apsūdzībām terorismā stāsies tiesas priekšā.

Šodien paziņos Latvijas Televīzijas  autoru un izpildītāju konkursa “Supernova 2018” dalībniekus. Konkursa pirmajā atlases kārtā piedalījās vairāk nekā 30 mākslinieku –  jau pazīstamas skatuves zvaigznes, kā arī jauni un nepieredzējuši mūziķi. Konkursa uzvarētājs iegūs iespēju uzstāties starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Aizvadītajā naktī Vidzemē un Latgalē stipri sniga un puteņoja, daudzviet sniega kārta palielinājusies par aptuveni sešiem centimetriem un šorīt biezākais sniegs ir Alūksnē – 16 centimetri. Siguldas apkaimē sniega kārta ir 12 centimetrus bieza,  Rēzeknē -11 . Citviet Vidzemes centrālajā un austrumu daļā, kā arī Latgales ziemeļos sniega segas biezums svārstās 5-10 centimetru robežās.

Avots:LETA