Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinājis brīdinājumu par gaidāmu karstumu šodien, rīt un ceturtdien.
Dienas laikā gaisa temperatūra daudzviet paaugstināsies līdz +27..+32 grādiem, bet trešdien un ceturtdien vietām valsts dienvidos gaisa temperatūra sasniegs +33 vai pat +34 grādus, brīdina sinoptiķi.
Tādējādi valsts dienvidu daļā pirmo reizi kopš pagājušā gada vasaras karstuma ir spēkā oranžais brīdinājums, pārējā teritorijā dzeltenais .
Galvaspilsētā no 11. līdz 13.jūnijam prognozēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz +30..+32 grādiem.

Šodien valdības sēdē tiks izskatīts jautājums par Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska virzīšanu eirokomisāra amatam, jo vakar notikušajā sadarbības sanāksmē koalīcijas partijas vienojās virzīt viņa kandidatūru minētajam amatam.

Valdība šodien izskatīs satiksmes ministrs Tāļa Linkaita piedāvājumu lemt par izmaiņām ostu valdes locekļu atalgojuma regulējumā, rosinot aptuveni par ceturto daļu samazināt lielo ostu vadības algas.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis šodien valdībā plāno prezentēt Valsts policijas darba organizācijas un struktūras izmaiņu plānu.
No prezentācijas noprotams, ka iecerēts likvidēt tukšās amata vietas, esošo policistu skaitu nemazinot. No šīm amata vietām paredzēts likvidēt 632 jeb 9,2%. Paredzēta arī virkne citu izmaiņu. Īsi pēc nonākšanas amatā Sandis Ģirģens paziņoja, ka Latvijas iekšlietu nozare spēs būs elastīga un efektīva tikai tad, ja tā būs krietni mazāka, ātrāka un efektīva.

Latvijas žurnālisti atbalsta piketā šodien pie Krievijas vēstniecības aicinās atbrīvot Krievijā aizturēto Rīgā bāzētā interneta izdevuma “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu, kurš ir viens no labākajiem “Meduza” pētnieciskajiem žurnālistiem, daudzu izmeklējošu materiālu autors.
Krievijas galvaspilsētā Maskavā policija viņu aizturēja par it kā narkotiku tirgošanu, par ko draud cietumsods no 10 līdz 20 gadiem.

Jaunā 5G mobilo sakaru tīkla izvēršana Latvijā ir atkarīga no klientu, tostarp arī uzņēmumu, intereses produktivitātes palielināšanā izmantot jaunākās tehnoloģijas un ierīces, skaidro mobilo sakaru operatora “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.
5G iespējas var sadalīt divos blokos. Pirmais ir ļoti ātrs bezvadu internets. Otrs sniedz iespēju savstarpēji satīklot daudzas gudrās ierīces ar iespējām mainīt tīkla parametrus. Pašlaik Latvija, tāpat kā lielākā daļa pasaules operatoru, vairāk runāts par pirmo bloku.
Runājot par otro bloku, Vancovičs skaidroja, ka nevienu tehnoloģisko jauninājumu nevar ieviest, ja klienti nelietos jaunākās tehnoloģijas un ierīces.

Satiksmes ministrijā šodien notiks “Rail Baltica” Rīgas dzelzceļa tilta, uzbēruma un Rīgas Centrālās pasažieru stacijas kompleksās apbūves būvprojekta prezentācija.
Izstrādātais projekts paredz esošā uzbēruma vietā posmā no autoostas līdz “Stockmann” universālveikalam un no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas līdz Elizabetes ielai izveidot estakādi, pa kuru turpmāk organizēt dzelzceļa satiksmi. Gājēju ērtībām tiks izbūvēti gājēju ceļi zem platformām. Rīga tiks arī pie jaunas ielas – tiks savienota Elizabetes un Timoteja ielas.

Šodien Saeimas priekšsēdētājas biedre, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja biedre Inese Lībiņa-Egnere tiksies ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes parlamenta Pārstāvju palātas Digitālās, kultūras, mediju un sporta komisijas priekšsēdētāju Damjanu Kolinsu un komisijas deputātiem.
Tikšanās plānota, lai apspriestu ar dezinformāciju, viltus ziņām un Eiropā reģistrētiem propagandas kanāliem saistītus jautājumus.

Saeimas deputāti šodien izskatīs priekšlikumus otrajam lasījumam Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa parlamentā iesniegtajam likumprojektam par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem.
Vējoņa iniciatīva paredz vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu bērniem, kuri dzimuši Latvijā pēc 2020.gada 1.janvāra.

No apvienības “Attīstībai/Par!” Eiropas Parlamentā ievēlētais deputāts Ivars Ijabs pagaidām neplāno pārcelties uz dzīvi Briselē, jo viņam Rīgā ir ģimene un pasniedzēja darbs.
Viņš norādīja, ka plāno turpināt darbu Latvijas Universitātē , lai nezaudētu kontaktu ar studentiem,tomēr būtiski samazinātā apmērā.
Ijaba komiteju prioritātes ir Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja, kā arī Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komiteja.

Latvijā šogad maija beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 6,1% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā mēnesi iepriekš.
Maija beigās Nodarbinātības valsts aģentūrā bija reģistrēti 56 105 bezdarbnieki.

Latvijā no šodienas līdz 14.jūnijam notiks starptautisko militāro mācību “Baltops 2019” sauszemes operācijas aktīvā fāze, kuras laikā Lilastē un Daugavgrīvas apkaimē notiks jūras desanta izsēšanās operācija no Spānijas Jūras spēku kuģa.
Starptautiskās militārās mācības Baltijas jūrā notiek no 9. līdz 21.jūnijam, un to mērķis ir veicināt sabiedroto bruņoto spēku sadarbību, stiprināt spējas strauji reaģēt un nodrošināt gatavību aizsargāt Baltijas jūras reģionu.
Tajās piedalās aptuveni 8600 karavīru, kā arī aptuveni 50 kuģu, divas zemūdenes un 36 gaisa kuģi no 18 valstīm.

Manhetenā vakar helikopters veicis avārijas nolaišanos uz debesskrāpja jumta, izraisot ugunsgrēku, un negadījumā gājis bojā viens cilvēks, bet satricinājums bija jūtams visā ēkā.
Bojāgājušais ir helikoptera pilots.
Helikoptera avārijas brīdī augstceltnes, kas atrodas netālu no Taimskvēra un Centrālparka, apkaimē bija lietains un apmācies laiks un slikta redzamība.

Pēc premjerministres Terēzas Mejas atkāpšanās no toriju vadības par Lielbritānijas Konservatīvās partijas līdera amatu sacentīsies desmit kandidātu.
Šobrīd par favorītu tiek uzskatīts bijušais Londonas mērs un ārlietu ministrs Boriss Džonsons, bet kandidātu vidū ir arī ārlietu ministrs Džeremijs Hants, vides ministrs Maikls Govs un iekšlietu ministrs Sadžids Džavids.
Sākot no ceturtdienas, vairākās aizklātas balsošanas kārtās deputāti atsijās divus spēcīgākos kandidātus. Savukārt uzvarētāju no abiem “priekšsacīkšu” līderiem balsojumā pa pastu izraudzīsies visi 125 000 Konservatīvās partijas biedru.

Kamēr liela daļa atpūtnieku priecājas par svelmainajām dienām, karstais laiks rada bažīgus mediķus, kuri iedzīvotājus aicina neaizmirst par pietiekami daudz negāzēta ūdens dzeršanu katru dienu.
Īpašu uzmanību mediķi lūdz pievērst bērnu veselībai – neatstāt zīdaiņus uzkarsušos ratiņos, un mazus bērnus sargāt no tiešiem saules stariem.
Būtiski vecākiem atgādināt arī to, ka automašīnās bērnus un dzīvniekus vienus atstāt ir kategoriski aizliegts, jo, kā zināms, tas var beigties ar traģēdiju.

Šorīt ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru ir +17..+24 grādi.
Ventā, Lielupē, Salacā, Aiviekstē un Daugavā ūdens temperatūra ir +20..+24 grādi.
Gaujas lielākajā daļā ūdens temperatūra svārstās ap +18..+20 grādiem.
Lielajos ezeros +17..+22 grādi, par kādu grādu siltāks ūdens saglabājas seklākos ezeros.
Jūrā ūdens temperatūra caurmērā ir +14..+19 grādi, vēsāks tas joprojām saglabājas vietām Rīgas līča rietumu piekrastē, tai skaitā gan Mērsraga, gan Rojas ostā plkst.8 ūdens temperatūra bija tikai +8 grādi.

Karstuma dēļ šogad pirmo reizi izsludināts oranžais brīdinājums.
Tas nozīmē, ka laika apstākļi kļūst bīstami. Tie var radīt postījumus un zaudējumus. Iedzīvotājiem jābūt modriem un jāinteresējas par jaunākajām laika prognozēm, kā arī jāapzinās riski un jāseko līdzi informācijai, ko sniedz atbildīgās institūcijas.
Saskaņā ar ārvalstu meteodienestu prognozi no šodienas līdz piektdienai vietām Latvijā iespējams postošs pērkona negaiss, kas nelielā teritorijā izraisa ne tikai intensīvas lietusgāzes, bet arī lielgraudu krusu un vētru.
Saskaņā ar LVĢMC datiem augstākā gaisa temperatūra, kas Latvijas meteoroloģisko novērojumu stacijās reģistrēta šajā gadā, ir +32,2 grādi 6.jūnijā Ventspils ostā. Pērn rekords bija +34,2 grādi 30.jūlijā Bauskā.
Valsts absolūtais rekords ir +37,8 grādi – 2014.gada 4.augustā Ventspils ostā.

Avots:LETA