Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_09_1

Veselības ministrijā šodien informēs par jaunajiem veselības aprūpes pakalpojumu groziem. Gan par pamata jeb minimālo grozu, gan par pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kas pienāksies automātiski apdrošinātajām personām, legālajiem darba ņēmējiem un personām, kas veic brīvprātīgu maksājumu. Jau ziņots, ka pagājušā gada beigās pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, tajā skaitā nosakot sasaisti starp veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu.

Šodien stājas spēkā grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas par viedierīces, piezīmjdatora vai planšetdatora lietošanu transportlīdzekļa kustības laikā autovadītājam paredz sodu no 25 līdz 100 eiro. No šodienas stājas spēkā vēl arī citas izmaiņas, tostarp sods līdz 280 eiro par  tādām agresīvas braukšanas izpausmēm kā nepamatoti strauja bremzēšana, sānslīdes radīšana un moto transportlīdzekļu braukšana uz viena riteņa.

Darba grupa, kas runā par turpmāku darba samaksas paaugstināšanu mediķiem, apsver iespēju nākamgad par 20% paaugstināt darba samaksas daļu tarifos, atbilstoši kuriem tiek maksāts par pakalpojuma sniegšanu. Šāda iecere tiek apsvērta, lai tuvākajos gados sasniegtu ārsta algu, kas pielīdzināma divām vidējām algām tautsaimniecībā. Ārsta alga jau nākamgad varētu sasniegt 1000 eiro.

Lēmums par Valsts ieņēmumu dienesta  vadītāja izvēli būtu jāpieņem pēc vēlēšanām jaunajai valdībai,  raidījumā “900 sekundes” sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Valsts kanceleja turpina meklēt personāla atlases kompāniju, sadarbībā ar kuru tiks pārskatīti arī konkursa kritēriji. Jauns konkurss varētu tikt izsludināts jūlija beigās, nosakot pietiekami garu pieteikšanās laiku.

Iespējams, no KNAB noplūdusi informācija ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistītiem cilvēkiem, kā rezultātā savulaik nav sekmējusies izmeklēšana gan “būvnieku lietā”, gan arī pret Latvijas Bankas vadītāju Ilmāru Rimšēviču, kuru tur aizdomās korupcijā, raksta laikraksts “Diena”. Laikraksts vēsta, ka savstarpēji labi pazīstami esot KNAB operatīvās izstrādes darbinieki Jānis Miķelsons un Modris Briška un Martinsona kriminālprocesā figurējusi grāmatvede Anta Dišereite.  Laikraksts ir publicējis fotogrāfiju, kur minētās trīs personas redzamas kopīgā atpūtas braucienā. Miķelsons un Dišeraite esot civillaulībā. Laikraksts pieļauj, ka šīs saites izmantotas izmeklēšanas informācijas nopludināšanai.

Lai gan ir saņemtas vairākas sūdzības, neesot pamata uzskatīt, ka izmeklētāji pārkāpuši likumu, veicot izmeklēšanas darbības restorānu “Vairāk saules” lietā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” teica Valsts policijas  priekšnieks, ģenerālis Ints Ķuzis. Viņš uzsvēra, ka pierādījumi, kuri iegūti pārkāpjot likumu, tiek uzskatīti par nelikumīgi iegūtiem un nevar tikt izmantoti lietā. Līdz ar to viņam neesot pamata domāt, ka izmeklētāji ies uz šādiem riskiem, lai apdraudētu lietas iznākumu.

Finanšu ministrija šodien plāno iesniegt  komisijā priekšlikumus nebanku kreditēšanas ierobežošanai,  raidījumā “900 sekundes” sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola . Finanšu ministrija piedāvās noteikt, ka kredīta summa nedrīkst būt lielāka kā puse no vidējās algas valstī,  kredīta atmaksu nedrīkst pagarināt vairāk kā divas reizes. Ja arī pēc tam klients nespēs atmaksāt aizņēmumu, kredītdevējam būs jāpiedāvā saprātīgs maksājumu grafiks. Pagaidām ministrijai nav konkrēts piedāvājums par likmēm, , taču pašreizējās  – 0,2-0,55% dienā – vajadzētu samazināt vismaz uz pusi. Par to vēl esot nepieciešama papildu analīze, tostarp, iesaistot Latvijas Bankas speciālistus, sacīja ministre.

Dziesmu un deju svētku noslēguma pasākumu laikā no šodienas līdz 9.jūlijam daudzbērnu ģimenes Latvijā varēs bez maksas braukt visos vilcienos un reģionālās nozīmes maršrutu autobusos. Saistībā ar Dziesmu un  Deju svētku mēģinājumiem Daugavas stadionā un Mežaparkā šodien un rīt vairākos sabiedriskā transporta maršrutos tiks organizēti papildu reisi. Bet svētku koncertu ģenerālmēģinājumu, kā arī noslēguma koncertu laikā tiks slēgta vai ierobežota  satiksme Rīgā, Daugavas stadiona apkaimē. Tas attiecas uz šodienu no plkst.20 līdz ģenerālmēģinājuma beigām, kā arī 6. un 7. jūlijā  no plkst.20 līdz koncerta beigām.

Rīgā šodien Latvijas Darba devēju konfederācija sadarbībā ar karjeras portālu “Prakse.lv paziņos darba devēju ieteiktāko izglītības iestāžu topa rezultātus. Latvijas uzņēmumu pārstāvji arī šogad aktīvi iesaistījās topa veidošanā, lai rekomendētu tās izglītības iestādes un studiju programmas, kurās, pēc viņu līdzšinējās pieredzes, iespējams gūt darba tirgum atbilstošākās zināšanas un prasmes konkrētās profesijās.

Graudu ražas novākšana lielākos apmēros šogad Latvijā varētu sākties jau jūlija otrajā pusē, kas ir agrāk nekā   citus gadus.  Laika apstākļu dēļ potenciālā graudu raža  šogad saruks par 20-25% salīdzinājumā ar to, kāda tā vidēji būtu varējusi būt, informē lauksaimniecības speciālisti.

Lielbritānijā divi cilvēki saindējušies ar nervus paralizējošo vielu “Novičok”, ar kuru tika saindēti bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija, vakar paziņoja Lielbritānijas policija. Abi ir Lielbritānijas pilsoņi – 45 gadus vecs vīrietis un 44 gadīga sieviete. Viņi atrodas slimnīcā kritiskā stāvoklī. Notiek izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai šis gadījums ir saistīts ar Skripaļu saindēšanu.

Ņujorkā policija trešdien aizturēja protestētāju pret ASV prezidenta Donalda Trampa imigrācijas politiku, kas bija uzrāpusies Brīvības statujā. Sieviete  piedalījās protesta akcijā pret nelegālo imigrantu bērnu nošķiršanu no vecākiem uz ASV robežas ar Meksiku. Incidents ilga vairākas stundas. Tā dēļ no Brīvības salas, kur atrodas Brīvības statuja, tika evakuēti visi cilvēki.

 Vakar  arī Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi, gaisa temperatūrai pakāpjoties līdz +40,5 grādiem, reģistrēts lielākais karstums vismaz pēdējo 136 gadu laikā. Jūlija sākumā Armēnijas galvaspilsētā Erevānā un Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku termometra stabiņš pakāpās attiecīgi līdz +42 un +42,7 grādiem. Savukārt 3.jūlijā Kazahstānā pie Kaspijas jūras svelme pastiprinājās līdz pat +47,3 grādiem. Karstuma rekordi pēdējo divu nedēļu laikā pārspēti arī citviet pasaulē.  26.jūnijā Omānā piedzīvota visu laiku karstākā nakts pasaulē – gaisa temperatūra vietām saglabājās  +42 grādi.

Avots:LETA