Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_09_4

Jaunā konservatīvā partija šodien potenciāliem partneriem iesniegs savu redzējumu par valdības darba plāna projektu. Premjera amatam nominētais JKP līderis Jānis Bordāns uzskata, ka vakar notikusī pirmā sarunu kārta ir tuvinājusi politiķus veiksmīgai valdības izveidei, norādot, ka viņa vadītajā valdībā varētu strādāt – “KPV LV”, “Attīstībai/Par!”, nacionālā apvienība un “Jaunā Vienotība”.
Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars norāda, ka pagaidām ir pāragri runāt par nominētā premjera amata kandidāta Jāņa Bordāna izredzēm divās nedēļās izveidot valdību, tās vērtējot pusi uz pusi. Sava politiskā spēka pirmo sarunu ar Jauno konservatīvo partiju pēc Bordāna nominēšanas premjera amatam Dzintars vērtē neitrāli, skaidrojot, ka JKP tika uzdoti vairāki VL-TB/LNNK interesējošie jautājumi, uz kuriem tiek gaidītas atbildes.

 

Divas nedēļas, ko 13.Saeima plāno gaidīt līdz deputātu ievēlēšanai parlamenta komisijās, ir ilgākais laiks, salīdzinot ar iepriekšējiem Saeimas sasaukumiem, kad līdz šim ilgākais laiks starp Saeimas pilnvaru sākumu un lēmumu par deputātu ievēlēšanu komisijās bija deviņas dienas. Šī Saeima par deputātu ievēlēšanu parlamenta komisijās lems 20.novembrī.

 

Ādažu bāzē atklās 1,6 miljonus eiro vērto daudznacionālo medicīnas centra būvniecību, kuru pilnībā finansēs Kanādas Nacionālais aizsardzības departaments. Plānots, ka centra būvniecība noslēgsies nākamā gada aprīlī. Jāatgādina, ka Kanāda vada NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu, kuru veido vairāk nekā 1300 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Polijas, Kanādas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas.

 

Ādažu bāzē  notiks piemiņas pasākums, kurā godinās starptautiskajās operācijās kritušos Nacionālo bruņoto spēku karavīrus. Pasākumu apmeklēs aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. Jau tradicionāli pirms Lāčplēša dienas Ādažu bāzē tiek rīkots piemiņas brīdis starptautiskajās operācijās Afganistānā un Irākā kritušajiem karavīriem, kuram dots nosaukums “Karavīru nakts”.

 

Zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēmas ieviešanas dēļ zāles noteikti kļūs dārgākas, prognozē Latvijas zāļu ražotāja “Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis, norādot, ka šīs sistēmas ieviešanā zāļu ražotājiem ir jāveic ļoti lielas investīcijas, līdz ar to cenu kāpums ir neizbēgams. Tāpat Bundulis uzsver, ka lielākoties zāļu viltojumi tiek izplatīti nevis legālajās aptieku ķēdēs, uz kurām attieksies jaunā sistēma, bet gan internetā, tāpēc daudz svarīgāk pacientiem būtu skaidrot, ka pērkot šķietami lētākus medikamentus internetā, pastāv risks, ka iegādātajās zālēs vispār var nebūt aktīvo vielu un attiecīgi netiks sasniegts ārstnieciskais efekts.

 

Ārlietu ministrijā vienpadsmitajā ikgadējā konferencē “Latviešu valoda ES – valoda kā galvenais tulkošanas rīks, aspekts un vērtība” tiks pārrunāti valodas un tulkošanas jautājumi ES-as iestādēs. Konferencē ar dažādiem priekšlasījumiem uzstāsies gan Latvijas, gan ES institūciju pārstāvji.

 

ASV vairs neļaus pieteikties uz patvērumu cilvēkiem, kas nelegāli iekļuvuši valstī,  paziņojusi ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija. Šāda ierobežojuma mērķis ir vērsties pret “vēsturiski nepārspētu imigrācijas sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu” uz robežas ar Meksiku, sacījusi Trampa administrācijas augsta amatpersona. Ja noteikumi tiks parakstīti, paredzams, ka tos pārsūdzēs tiesā.

 

ASV Kalifornijas štata ziemeļdaļā Sjerras kalnu pakājes reģionā ugunsgrēka dēļ, kas strauji izplešas, evakuēti tūkstošiem cilvēku pēc tam, kad ugunsnelaime astoņu stundu laikā bija izpletusies 7000 hektāru platībā.

 

Vācijas pilsētās Ķelnē un Bonnā no nākamā gada aprīļa būs jāierobežo ar dīzeļdzinējiem aprīkotu automašīnu izmantošana. Šādu lēmumu pieņēmusi Ķelnes administratīvā tiesa, kurā  noteikts, ka abās pilsētās jāizliedz vecāko modeļu dīzeļdzinēju izmantošana, lai uzlabotu gaisa kvalitāti. Iepriekš līdzīgi ierobežojumi noteikti Hamburgā, Štutgartē, Āhenē, Frankfurtē, Maincā un Berlīnē, un šo pilsētu mērijas tos ieviesīs nākamajā gadā. Vācijā arī turpinās plašas diskusijas par citiem veidiem, kā ierobežot kaitīgos automašīnu gāzu izmešus. Savukārt Eiropas Komisijas izstrādātais plāns paredz visā Eiropā līdz 2030. gadam par 35% procentiem samazināt jauno automašīnu CO2 gāzes emisiju.

 

Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais apbalvojums, ko pēc Latvijas proklamēšanas sāka piešķirt Latvijas armijas karavīriem, cīnītājiem strēlnieku pulkos un ārzemniekiem, kuri sekmējuši Latvijas valsts izveidošanos. Tikai vienu dienu – 11.novembrī – Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā ikviens bez maksas var aplūkot ģenerāļa Jāņa Baloža ordeņa komplektu. Lāčplēša Kara ordeni Latvijā piešķīra no 1920. līdz 1928. gadam. Parasti pasniegšanas ceremonija notika Rīgā, Esplanādē. Gandrīz desmit gadu laikā izsniegti 1824 ordeņi. Papildus vēl 322 ordeņi tikai piešķirti ārzemniekiem, kuri palīdzējuši sekmēt Latvijas neatkarības iegūšanu.

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas  izstāžu zālē Valsts prezidents Raimonds Vējonis atklās izstādi “Heraldika mūsdienu Latvijā”, kurā pirmo reizi vienkopus būs apskatāmi visu Latvijas pilsētu, novadu un pagastu ģerboņi. Īpaša vieta izstādē atvēlēta Latvijas nozīmīgākā nacionālā simbola – valsts lielā ģerboņa tapšanai. Izstāde būs veltījums Latvijai tās 100.gadadienā.

 

Viļņā, netālu no Lietuvas galvaspilsētas pašvaldības ēkas, atklāta iela, kas nosaukta 2010.gadā bojāgājušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska vārdā. Ielas nosaukums lasāms uz plāksnītēm lietuviešu un poļu valodā. Leha Kačiņska piemiņa Viļņā iemūžināta trīs dienas pirms Polijas Republikas simtās dzimšanas dienas.

 

Slavenā angļu fiziķa Stīvena Hokinga motorizētais braucamkrēsls ir pārdots izsolē par vairāk nekā 340 000 eiro, bet viņa doktora disertācija nosolīta par gandrīz divkārt lielāku summu. Hokings krēslu lietoja no astoņdesmito gadu beigām līdz deviņdesmito gadu vidum, līdz vairs nespēja darbināt krēslu ar rokām. Braucamkrēslu pārdeva kā kolekcionāra priekšmetu, nevis medicīniskai lietošanai.

 

Latvijas hokeja izlase šodien Minskā otrajā spēlē tiekas ar Francijas izlasi. Turnīra ievadā Latvijas hokejisti ar rezultātu 4:1 uzvarēja Slovēniju, kamēr Francija ar 2:5 piekāpās turnīra saimniecei Baltkrievijai. Latvijas komanda turnīru noslēgs sestdien ar spēli pret mājinieci Baltkrieviju.

 

 

Avots:    LETA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.