Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas_09_4

Šodien Rundālē neformālās sanāksmes laikā 14 Eiropas Savienības valstu prezidenti diskutēs par modernajiem drošības izaicinājumiem un nepieciešamajām valstu atbildēm uz tiem. Latvijā ieradīsies Austrijas, Bulgārijas, Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Maltas, Polijas, Portugāles, Slovēnijas, Somijas un Vācijas valstu prezidenti. Sanāksmes otrajā dienā, rīt, 14.septembrī, ES valstu prezidenti tiksies Rīgas pilī, kad prezidenti diskutēs par ES nākotni un pilsoņu lomu nākotnes Eiropas veidošanā.

 

Par Baltijas valstīs strādājošās “Luminor Bank” stratēģisko investoru kļūs investīciju fonds “”Blackstone”, ieguldot miljardu eiro. Darījuma ietvaros “Blackstone” iegādāsies 60% “Luminor Bank” akciju un kļūs par vairākuma akciju īpašnieku līdzās bankas pašreizējiem akcionāriem “Nordea Bank” un “DNB Bank”, kuriem katram turpmāk piederēs  20% akciju. Vienlaikus “Blackstone” un “Nordea Bank” noslēguši papildu vienošanos par “Nordea” 20% akciju pārdošanu tuvāko gadu laikā. Darījumu plānots slēgt 2019.gada pirmajā pusgadā pēc Eiropas Centrālās bankas un vietējo uzraudzības iestāžu apstiprinājumu saņemšanas. “Luminor” grupas padomes priekšsēdētājs Nils Melngailis norāda, ka “Blackstone” ir pasaulē vadošais partneris lielu uzņēmumu transformāciju un pārmaiņu vadībā. Pēc viņa teiktā, “Blackstone” pievienošanās ļaus pakāpeniski nodrošināt bankas izaugsmi.

 

Rudenī solītā varas maiņa Liepājas domē, kuru pēc pašvaldību vēlēšanām ilggadējais mērs Uldis Sesks apsolīja partneriem no Latvijas Reģionu apvienības un tās vietējam līderim Jānim Vilnītim, var arī nenotikt. Sesks amatu gan varētu pamest, bet nav skaidrības, vai to iegūs Vilnītis, raksta laikraksts “Diena”, norādot, ka tagad kā viens no kandidātiem pārmaiņu gadījumā tiek minēts nevis Vilnītis, bet gan vicemērs Gunārs Ansiņš no “Liepājas partijas”.

 

Nākotnē Latvijas zemniekiem tomēr būs iespēja apdrošināt lauksaimniecības platības pret sausumu, jo Zemkopības ministrija patlaban gatavo iesniegšanai izskatīšanā valdībā risinājumu lauksaimniecības platību apdrošināšanas jautājumā. Sausuma dēļ šogad Latvijā cietušas lopkopības, graudkopības, augļkopības un dārzeņkopības saimniecības.

 

Šodien Rīgā notiks starptautiska konference “Enerģētika 2018”, kuras ietvaros Latvijas un Baltijas eksperti pārrunās enerģētikas risinājumus Eiropā un Latvijas valsts enerģētikas stratēģiju, apskatot Nacionālā klimata un enerģētikas plāna izstrādes attīstību un enerģētikas projektu realizācijas iespējas. Konferences darba kārtībā ir arī aktuālākās enerģētikas cenu prognozes, Latvijas tautsaimniecības attīstība pēc gāzes tirgus atvēršanas un uzņēmumu efektīvas energopārvaldības pieredzes stāsti.

 

“Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK politiķe Janīna Kursīte-Pakule rosinās likumu 2009.gada 13.janvāra grautiņa dalībnieku amnestēšanai, vēsta “Neatkarīgā”. Vakar Valsts prezidents Raimonds Vējonis atkārtoti noraidīja par dalību Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa apžēlošanas lūgumu, bet šodien Kursīte-Pakule Saeimā iecerējusi sākt vākt parakstus likumprojektam par 13.janvāra grautiņu dalībnieku amnestiju. Ja Kursītes-Pakules iniciatīva gūs atbalstu, par aktīvu dalību grautiņos notiesātie turpmāk valsts acīs tiks uzskatīti par nesodītiem.

 

Saeima lems par deputāta mandāta apstiprināšanu Vides aizsardzības kluba prezidentam Arvīdam Ulmem, kurš parlamentā ieņems Askolda Kļaviņa vietu pēc tam, kad Kļaviņš uzrakstīja iesniegumu par deputāta mandāta nolikšanu.

 

Saeima pirmajā lasījumā vērtēs likumprojektu, kas paredz no 2019.gada veikalos aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus. Likumprojekts paredz, ka no 1.janvāra iepakotāji tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniegs bez maksas. Ierobežojumi attieksies ne tikai uz vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet uz visu veidu plastmasas maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma.
Savukārt Eiropas Parlamenta deputāti šodien Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā rosinās jaunus pasākumus plastmasas pārstrādes veicināšanai un piedāvās jaunus soļus cīņai ar atkritumiem jūrā.

 

Saeimas Juridiskā komisija otrajā lasījumā skatīs grozījumus Satversmē par Valsts prezidenta atklātu ievēlēšanu. Vakar komisija grozījumus neskatīja kvoruma trūkuma dēļ.

 

Daudzu uzņēmēju mudinājums atvērt Latvijas darba tirgu Eiropas Savienībā neietilpstošo valstu iedzīvotājiem plašāk nekā tas ir paredzēts pašlaik, ir vienkāršākais variants, taču arī Latvijā darbaspēka rezerve ir pietiekami liela, norāda Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste. Pēc viņa teiktā, patlaban galvenā problēma slēpjas tajā, ka potenciālo darbinieku kvalifikācija neatbilst darba devēju pieprasījumam.

 

Lielāku mēneša pamatalgu šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, Latvijā saņēmis 71% darba ņēmēju, liecina pētījumu kompānijas “Fontes” veiktais ikgadējais darbinieku atalgojuma pētījums. Lai godinātu darba devējus, kuri uzņēmumā īsteno taisnīgu un pārskatāmu atalgojuma politiku, “Fontes” ieviesis taisnīgāko algu maksātāju apbalvojumu, kuru pasniegs šodien. Pētījums arī liecina, ka tiem darbiniekiem, kuriem šogad palielināts atalgojums, pamatalga vidēji pieaugusi par 11%.

 

Saeima lems par uzdevumu valdībai līdz 2021.gadam rasts risinājumu, lai iedzīvotājiem automātiski izmaksātu pārmaksātos nodokļus. Šādu lēmumu Saeima varētu pieņemt, izvērtējot iedzīvotāju iniciatīvu, kuru parakstīja vairāk par 10 000 cilvēku.

 

Saeima pirmajā lasījumā vērtēs Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc minimālā derīguma termiņa beigām varēs ziedot labdarībai. Lai to varētu darīt, valdībai jānosaka, kādās situācijās, kuras produktu grupas un kādā kārtībā drīkstēs izplatīt pēc minimālā derīguma termiņa “Ieteicams izlietot…” beigām. Normai spēkā būs jāstājas nākamā gada 1.jūlijā.

 

Tiesībsargs Juris Jansons LTV “Rīta panorāmā”  šorīt sacīja, ja cilvēks nepiedalās vēlēšanās, tad nākamos četrus gadus nevajag bubināt, ka viss ir slikti, tā mudinot Latvijas iedzīvotājus pēc pāris nedēļām piedalīties Saeimas vēlēšanās. Tiesībsargs pauž nostāju, ka dalība vēlēšanās ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums. Jansons uzskata, ka galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mēdz nepiedalīties vēlēšanās, ir zināšanu trūkums.

 

Diennakts vidējai gaisa temperatūrai valsts lielākajā daļā noslīdot zem +15 grādiem, iespējams, noslēgusies rekordgarā vasara un sācies meteoroloģiskais rudens, liecina sinoptiķu prognozes. Atbilstoši provizoriskai informācijai 12.septembris valsts lielākajā daļā var izrādīties pēdējā secīgā diennakts ar vidējo gaisa temperatūru virs +15 grādiem un šādā gadījumā 13.septembris ir pirmā meteoroloģiskā rudens diena. Tomēr meteoroloģiskā vasara turpinās daļā piekrastes, vējam nesot siltumu no jūras.

 

Pasaulē:
ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis izpildrīkojumu par sankciju piemērošanu ārvalstu valdībām, uzņēmumiem un personām, kas saskaņā ar izlūkdienestu informāciju jaukušās ASV vēlēšanās, izmantojot kiberuzbrukumus vai izplatot dezinformāciju medijos un internetā. Prezidenta izpildrīkojums dod dienestiem 45 dienas laika pēc vēlēšanām izlemt, vai notikusi iejaukšanās un pēc tam vēl 45 dienas laika novērtēt, vai var tikt noteiktas sankcijas.

 

Afganistānas pilsonis, kurš svētdienas vakarā Parīzē ar nazi un dzelzs stieni smagi ievainoja septiņus cilvēkus, tai skaitā divus britu tūristus un vienu ēģiptieti, ir apsūdzēts slepkavību mēģinājumos. 30 gadus vecais uzbrucējs stājies tiesas priekšā un oficiāli apsūdzēts. Uzbrukuma motīvs vēl nav zināms, un izmeklētāji līdz šim nav atraduši pierādījumus, lai varētu to klasificēt kā teroraktu.

 

Viesuļvētra “Florensa” Atlantijas okeānā nedaudz zaudējusi spēku. Tomēr tā vēl joprojām apdraud plašas teritorijas Amerikas Savienoto Valstu rietumu piekrastē. ASV telekompānija CNN ziņo, ka viesuļvētras bīstamība pazemināta no 4. līdz 3. kategorijai, un vēja stiprums tās epicentrā samazinājies līdz 52 metriem sekundē. Meteorologi vienlaikus brīdina, ka “Florensa” vēl joprojām tiek uzskatīta par ļoti bīstamu un var nodarīt lielus postījumus teritorijā, ko apdzīvo apmēram 5,7 miljoni cilvēku.

 

 

Sports:
Latvijas vīriešu basketbola izlases noskaņojums un enerģija pirms nākamā gada Pasaules kausa kvalifikācijas spēles ar Slovēniju ir vajadzīgajā līmenī, uzsver valstsvienības galvenais treneris Arnis Vecvagars, norādot, ka Slovēnijas izlase vērtēta gan pirmā posma spēlēs, gan tikko aizvadītajos pārbaudes mačos ar Horvātiju. Tāpat Latvijas izlases treneru rīcībā ir detalizēta informācija par katru pretinieku spēlētāju. Jāatgādina, ka Latvijas basketbolisti svētdien pārbaudes spēlē viesos ar rezultātu 97:80 uzvarēja Lietuvu. Savukārt ar Eiropas čempioniem slovēņiem Latvijas izlase savā laukumā tiksies rīt, bet trīs dienas vēlāk Madridē būs spēle ar spāņiem.

 

Krievijas hokeja klubs Maskavas “Dinamo” pēc neveiksmīgā Kontinentālās hokeja līgas sezonas sākuma jau apsver galvenā trenera maiņu, un starp galvenajiem kandidātiem ir arī Oļegs Znaroks un Pēteris Skudra. Maskavas “Dinamo” ar Latvijas izlases uzbrucēju Miku Indraši sastāvā pirmajās piecās sezonas spēlēs piedzīvojusi četrus zaudējumus, tāpēc Vladimira Vorobjova amats vairs nav tik drošs.

 

Latvijas bobslejisti Siguldā jau gatavojas jaunajai sezonai. Treniņi pagaidām vēl risinās mākslīgā ledus starta estakādē, bet pēc mēneša jau varētu notikt pirmie braucieni trasē. Vasarā bobslejisti vairākās nometnēs Usmā un Ventspilī strādāja fiziskās formas uzlabošanai, un pirmie braucieni estakādē ļaus novērtēt paveikto. Pasaules kausa sezona ar pirmo posmu Siguldā sāksies decembrī.

 

 

Avots:    LETA