Radio Skonto programmā klausies “Sarunas mežā” par svarīgo meža nozares attīstībā un Latvijas mežu apsaimniekošanā. Intervijas un fakti- tas viss – „Sarunās mežā”.
Mežziņa profesija šodienas kontekstā, jaunas izglītības programmas mežu nozarē
Vairāk kā pusi Latvijas teritorijas aizņem meži, tāpēc mežziņi arvien ir un būs pieprasīto profesiju sarakstā. Kā mainījušies priekšstati par šo arodu un tā apguvi, cik elastīgi arī studiju programmās tiek veiktas korekcijas, kas saistītas ar jaunu tehnoloģiju ienākšanu mežsaimniecībā, skaidro Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētā profesore Baiba Jansone.
Zinātnisko pētījumu par Latvijas mežiem aktuālākie virzieni
Zinātnieku darbs Latvijas mežu nozares jomā sniedz jūtamu atbalstu, palīdzot gan pielāgoties mainīgajiem dabas apstākļiem, gan prognozēt ilgtermiņā sasniedzamo mežu veselībā un noturībā pret ārējo faktoru ietekmi. Piemēram, vētras nevar novērst, bet to radīto postu mežos gan iespējams mazināt. Arī kaitēkļu apkarošanā nepieciešami arvien videi draudzīgāki risinājumi. Stāsta Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Āris Jansons.
Mežu atjaunošanas stratēģija valsts un privātajos mežos, jaunu koku stādīšana nemeža teritorijās
Oglekļa dioksīda emisiju samazināšana ir obligātsa prasība katrai Eiropas Savienības dalībvalstij. Mežu atjaunošanas stratēģija arī Latvijā tiek veidota, domājot ne tikai par ekonomisko, bet arī ekoloģisko situāciju. Apgūstot jaunas platības, kurās ienāk vai vēl ienāks mežs, jārēķinās ar pakāpeniskām izmaiņām, līdz vēlamais mērķis tiek sasniegts. Studijā Mežzinātnes institūta “Silava” vadošie pētnieki Dagnija un Andis Lazdiņi.
Kokmateriālu ilgtspēja, efektīvi to izmantošanas ieguvumi arī vides faktoru kontekstā
Koks jau gadu tūkstošiem ir Latvijai raksturīgs materiāls. Taču jābūt zināšanām un prasmēm to pareizi apstrādāt un lietot, panākot maksimālu ilgtspēju, piemēram, būvējot augstvērtīgas koka mājas ar zemiem energoresursu patēriņa rādītājiem. Jo valsts var būt bagāta nevis tad, ja tai ir lieli dabas resursi, bet gan, ja tā prot esošos jēdzīgi un efektīvi izmantot. Latvijā šis resurss ir meži. Saruna ar biedrības “Zaļās mājas” vadītāju Kristapu Cepli.
Selekcijas darbs, pētījumi un mežos augošo koku sugu uzlabošanas iespējas
Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados Latvijā sākās mežu selekcijas darbs. Šobrīd esam soļa attālumā no trešās pakāpes sēklu plantācijām ar savulaik izraudzīto labāko eksemplāru arvien izcilākajiem pēctečiem. Pētījumi turpinās, lai koku īpašības nodrošinātu meža veselību augšanas procesā, savukārt pārstrādes procesā radītu maksimālu ekonomisko ieguvumu. Studijā LVM struktūrvienības “Sēkalas un stādi” direktors Māris Druvaskalns.