Tālrunis: 67 22 88 55, SMS/WhatsApp: 27 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv

RADIO SKONTO ēterā atgriežas rubrika “Īstziņas”. Mūsdienās informācija kļuvusi tik pieejama, kā nekad agrāk, bet vai viss, ko redzam un lasām ir patiesība? Medijpratība ne tikai palīdz mums neapmaldīties pieejamās informācijas labirintos, bet arī sargā mūs no krāpniekiem un manipulācijām.
Rubrikā “Īstziņas” kopā ar ekspertiem no pirmdienas līdz ceturtdienai sākot ar pl. 11:00 runāsim par to, kā medijpratība ietekmē demokrātiju, politiku, veselību un citas sabiedriski svarīgas tēmas.

10.02.2022. rubrikas arhīvs

Spēja pārbaudīt faktus redzētajās vai lasītājās ziņās un pamanīt iespējamu dezinformāciju nav viegla prasme. Kā to attīstīt? Kā medijos pārbaudīt faktus un kāpēc to nepieciešams darīt? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tēmā – faktu pārbaude, sniedz Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra dibinātāja un žurnāliste Inga Spriņģe.

09.02.2022. rubrikas arhīvs

Kur ir robeža starp sensacionālu virsrakstu un lasītāju maldināšānu?  Kāpēc šādus uzmanības piesaistīšanas trikus lieto arī kvalitatīvi mediji? Plašāk par šīs dienas tēmu –  “klikšķu” virsraksti, stāsta Komunikācijas zinātnes doktore, IREX Baltijas Medijpratības programmas Latvijas Universitātē vadītāja Klinta Ločmele.

08.02.2022. rubrikas arhīvs

 Trenējam medijpratību, tāpēc runāsim par dažādiem tēmatiem, kas saistīti ar ziņu kritisku izvērtēšanu. Šodienas tēma – kā medijos pārbaudīt attēlu un video autentiskumu un kāpēc to nepieciešams darīt. Mūsdienu tehnooģijas sniedz iespēju ar attēliem un video manipulēt, kā noskaidrot vai attēls/video ir patiešām ir autentisks? Šos un citus jautājumus skaidro Komunikācijas zinātnes doktore, IREX Baltijas Medijpratības programmas Latvijas Universitātē vadītāja Klinta Ločmele.

07.02.2022. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” tēma – avotu pārbaude. Kā medijos pārbaudīt avotus un kāpēc to nepieciešams darīt? Plašāk par šo tēmu stāsta žurnāliste Baiba Kļava.

13.01.2022. rubrikas arhīvs

 “Īstziņas” tēma – sabiedrība un grēkāžu meklēšana. Vai grēkāžu meklēšana arī veicina sabiedrības šķelšanos? Vai grēkāzis patiešām vienmēr ir vainīgs? Plašāk par šo tēmu stāsta žurnāliste Vita Dreijere.

12.01.2022. rubrikas arhīvs

Medijpratība un kritiskā domāšana ir prasmes, ko, kā norāda eksperti, būtu nepieciešams mācīt izglītības iestādēs. Vai un kā būtu iespējams medijpratību iekļaut izglītības sistēmā? To jautājām Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes prodekānei Zandai Rubenei.

11.01.2022. rubrikas arhīvs

Tēma – stereotipi un aizspriedumi. Kāda loma medijpratībā ir steriotipiem un aizpriedumiem, kā tie ietekmē cilvēka prātu un lēmumus? Kā un vai vispār iespējams dažādus aizspriedumus cilvēkos mazināt? Stāsta Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes prodekāne Zanda Rubene.

10.01.2022. rubrikas arhīvs

Šonedēļ pievērsīsimies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un sociāliem jautājumiem, tāpēc šodienas tēma – garīgums un kritiskā domāšana. Vai un kā garīgumu iespējams apvienot ar kritisko domāšanu? Plašāk par šo tēmu stāsta žurnāliste Vita Dreijere.

 

16.12.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ rubrikā “Īstziņas” uzzini par medijpratību un politiku, tādēļ mūsu šodienas tēma – populisms. Kas ir populisms? Kā to pamanīt un spēt atpazīt  mūsdienās un kā neuzķerties uz populistu solījumiem? Kā ir ar populismu Latvijā – vai politiķi to bieži izmanto? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem sniedz komunikācijas pētnieks, Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas pasniedzējs Mārtiņš Pričins.

15.12.2021. rubrikas arhīvs

“Īstziņas” tēma – politiskie “troļļi”. Kad visbiežāk novērojamas troļļu aktivitātes interneta vidē un kādas tam var būt sekas? Kāpēc cilvēki “troļļo”? Vai viņiem kāds maksā, lai to darītu? Atbildes sniedz dezinformācijas pētniece digitālajā telpā Nika Aleksejeva.

14.12.2021. rubrikas arhīvs

Šodienas rubrikā “Īstziņas” tēma – priekšvēlēšanu aģitācija. Vai iespējams, ka ar laiku pirmsvēlēšanu aģitācija mainīsies, jo sabiedrību būs iespējams sasniegt tikai caur internetu? Atbildes uz šo un citiem jautājumiem sniedz komunikācijas pētnieks, Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas pasniedzējs Mārtiņš Pričins.

13.12.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ pievērsīsimies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un politiku, tāpēc šodien runāsim par to, kā sociālie mediji var kļūt par politiķu ruporu. Vai tiešām politiskās reklāmas sociālajos medijos var mainīt vēlēšanu iznākumu? Plašāk par šo tēmu stāsta mediju eksperte Anda Rožukalne.

11.11.2021. rubrikas arhīvs

Kāpēc notiek digitālais mobings? Par spīti izplatītajai problēmai, jaunieši par to runā reti. Kā pamanīt digitālo mobingu un kā palīdzēt – stāsta pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs.

10.11.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ rubrikā “Īstziņas” pievēršamies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un mentālo veselību – tāpēc šodien runāsim par drošību sociālajos tīklos. Līdz ar jaunām aplikācijām, tendencēm un pandēmijas radīto nepieciešamību “dzīvot” digitālā vidē mainās arī drošības riski sociālajos tīklos. Kas jāņem vērā gan vesākiem, gan bērniem, lai radītu drošu digitālo vidi, skaidrojam kopā ar Drošāka interneta centra vadītāju Maiju Katkovsku.

09.11.2021. rubrikas arhīvs

Kā sociālie tīkli ietekmē mūsu paštēlu un kādas mentālās veselības problēmas var rasties, ja neapzināmies, ka ne viss tur redzamais ir patiess? Plašāk par šīs dienas tēmu –  paštēls sociālajos tīklos, stāsta pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs.

08.11.2021. rubrikas arhīvs

Novembra rubrikā “Īstziņas” pievērsīsimies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un mentālo veselību, tāpēc šīs rubrikas tēma – interneta atkarība. Kā rodas atkarība no interneta un kā to pamanīt stāsta Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

14.10.2021. rubrikas arhīvs

Kā darbojas sociālie tīkli un algoritmi? Vai ir kāds veids, kā no sociālo tīklu algoritmiem izvairīties un vai to vispār vajadzētu darīt? Šos un citus jautājumus, kas saistītas ar medijpratību un ekonomikutēmā tēmā sociālie tīkli un algoritmi skaidrojam kopā ar digitālā mārketinga ekspertu Maksimu Gundarovu.

13.10.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” uzzini vai mūsdienu valūta ir dati? Mūsu dati, jeb atstātie pēdu nospiedumi digitālā vidē, daudz ko pasaka par paradumiem, vēlmēm un iespējām. Kā iespējams izvairīties no pārāk daudz datu atklāšanas internetā? Par šo tēmu stāsta digitālā mārketinga eksperts Maksims Gundarovs.

 

12.10.2021. rubrikas arhīvs

“Īstziņas” tēma – autortiesības.  Kā izvairīties no autortiesību pārkāpšanas? Vai internetā pieejamajam saturam arī ir autortiesības? Plašāk par šo tēmu stāsta Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras / Latvijas Autoru apvienības pārstāvis Reinis Norkārkls.

11.10.2021. rubrikas arhīvs

Rubrika “Īstziņas” šonedēļ pievērsīsimies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un ekonomiku, tāpēc šodien runāsim par to, kas ir Geitsa-fobija. Ko apzīmē ar šādu fobiju un kas to rada? Lai rastu atbildi ieklausies mediju ekspertē Andā Rožukalnē!

 

16.09.2021. rubrikas arhīvs

“Īstziņas” tēma – draudi internetā. Pārkāpumi internetā arī tiek atklāti un sodīti, turklāt būtiski ir šos pārkāpumus pamanīt un par to ziņot, lai veicinātu drošu digitālo vidi. Vairāk par šo tēmu stāsta Drošāka interneta centra vadītājas Maija Katkovska.

15.09.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” tēma – digitālie krāpnieki. Vai dezinformācijas un viltus ziņu izplatītāji arī ir krāpnieki? Kā rīkoties, ja pamanu, ka esmu iekritis krāpnieku lamatās? Plašāk par šo tēmu stāsta Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.  

14.09.2021. rubrikas arhīvs

Šajās “Īstziņās” uzzini par medijpratības un valsts drošību. Kāpēc tieši medijpratība ir svarīga valsts drošības saglabāšanā? Skaidro Sabiedrības integrācijas departamenta Informatīvās vides integrācijas nodaļas vadītājs Andris Mellakauls.

13.09.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ rubrikā “Īstziņas” runāsim par drošību. Šīs dienas tēma — informatīvie kari. Visbiežāk šādi kari tiek izvērsti dažādu valstu vai starptautisku savienību starpā. Kā šos karus pamanīt un kādas to iezīmes redzamas Latvijā? Par šo tēmu stāsta Sabiedrības integrācijas departamenta Informatīvās vides integrācijas nodaļas vadītājs Andris Mellakauls.

12.08.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” par kritiskās domāšanas kļūdu – uzmanības novēršana. Kādēļ uzmanības novēršana tiek uzskatīta par loģikas kļūdu, stāsta Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docents Artis Svece.

 

11.08.2021. rubrikas arhīvs

“Īstziņas” par tēmu – kritiskās domāšanas kļūda – pārsteidzīgs vispārinājums. Kļūda, ko mēs katrs, daudz neaizdomājoties, ikdienā pieļaujam diez gan bieži. Kā tā izpaužas? Stāsta Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docents Artis Svece.

 

10.08.2021. rubrikas arhīvs

Šīs dienas “Īstziņas” tēma – kritiskās domāšanas kļūda – slidenā nogāze. Kopā ar biedrības SkeptiCafe pārstāvi Līvu Štāli-Potaičuku skaidrojām, kā šāda domāšanas kļūda ietekmē cilvēka viedokli un vai publiskajā telpā tā tiek pieļauta?

09.08.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” tēma – kritiskās domāšanas kļūdas un viltus dilemma. Kā šī domāšanas kļūda izpaužas un kur šādas viltus dilemmas visbiežāk var pamanīt ikdienā? Skaidrosim kopā ar biedrības SkeptiCafe pārstāvi Līvu Štāli-Potaičuku.

 

15.07.2021. rubrikas arhīvs

Šodienas rubrikā “Īstziņas” tēma – vārda brīvības regulēšana. Vai un kāds varētu būt veids, kā regulēt vārda brīvību, neradot cenzūru? Plašāk par šo tēmu stāsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra dibinātāja un žurnāliste Inga Spriņģe.

14.07.2021. rubrikas arhīvs

Šodienas rubrikā “Īstziņas” tēma – mediji un propaganda. Kā to izmanto mūsdienās un kas tai ir raksturīgi? Plašāk par šo tēmu stāsta Kultūras ministrijas Sabiedrības Integrācijas departamenta Informatīvās vides integrācijas nodaļas vadītājs

.

 

13.07.2021. rubrikas arhīvs

 “Īstziņas” tēma – dezinformācijas izplatīšana sociālajos tīklos. Kas tad īsti ir dezinformācija un kādēļ tā tik strauji pieaug tieši šobrīd – par šo tēmu plašāk stāsta dezinformācijas pētniece digitālajā telpā Nika Aleksejeva.

12.07.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ pievērsīsimies tēmām, kas saistītas ar medijpratību un vārda brīvību. Pirmā tēma, kuru kopā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docentu Arti Sveci izzināsim – viedokļa nošķiršana no fakta. Kā mediju vidē atšķirt viedokli un kā īstu faktu? Kam ticēt un ko labāk uztvert kritiski? Klausies rubrikā “ĪSTZIŅAS”.

 

17.06.2021. rubrikas arhīvs

Šīs dienas tēma – vārda brīvība. Vārda brīvība ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem, bet vai nepatiesas informācijas izpaušanu sociālajā vidē var uzskatīt par vārda brīvību un vai šādos gadījumos vārda brīvību vajadzētu ierobežo? To skaidrosim kopā ar PROVIDUS direktori un vadošo pētnieci Ivetu Kažoku.

16.06.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ rubrikā “Īstziņas” stāstām par tēmām, kas saistītas ar medijpratību un demokrātiju, tādēļ mūsu rītdienas tēma – informatīvās telpas stiprināšana. Kas notiek ja valstī nav stipra informatīvā telpa un kā to stiprināt sociālo tīklu vidē, to jautājām dezinformācijas pētniecei digitālajā telpā Nikai Aleksejevai.

15.06.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” apskatām tēmu medijpratība un neatkarīga žurnālistika. Bet, ko mēs saprotam ar terminu neatkarīga žurnālistika un kāpēc ir svarīgi, ka tāda pastāv? Stāsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra dibinātāja un žurnāliste Inga Spriņģe.

14.06.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ rubrikā “Īstziņas” par tēmām, kas saistītas ar medijpratību un demokrātiju. Vai mediji ir būtiska demokrātijas sastāvdaļa un kāda nozīme ir medijiem politikas, vēlēšanu un citos jautājumos? Klausies interviju un reportāžu ar PROVIDUS direktori un vadošo pētnieci Ivetu Kažoku.

 

20.05.2021. rubrikas arhīvs

Šodienas rubrikā “Īstziņas” tēma – neuzticība zinātnei. Ko saka vadošie eksperti un zinātnieki? Kā mēs varam atšķirt uzticamus ierakstus sociālajos medijos no tiem, kurus jāzlūko ar skepsi? Plašāk par to intervijā ar podkāsteri un SkeptiCafe zinātnes komunikatoru Juri Baltaču.

19.05.2021. rubrikas arhīvs

Rubrikā “Īstziņas” tēma – koncentrēšanās uz incidentiem medijpratības un veselības kontekstā. Ko tas nozīmē? Kā medijiem labāk ziņot par dažādiem incidentiem vienlaikus neradot bailes? Plašāk par šo tēmu stāsta Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča

 

18.05.2021. rubrikas arhīvs

Par viltus medicīnas ekspertiem un vakcināciju pretiniekiem. Par mītiem, kas izplatās publiskajā telpā straujāk nekā ziņas par zinātnes attīstību. Plašāk par šo tēmu stāsta Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča.

17.05.2021. rubrikas arhīvs

Šonedēļ “Īstziņu” tēmas saistītas ar medijpratību un veselību. Vīrusa Covid-19 dēļ mēs piedzīvojām īstu pseidozinātnes uzplaukumu – pandēmijas laiks atklāja, ka sazvērestības teorijām gatavi noticēt ne tikai daži, tādēl skaidrojām, kas īsti ir pseidozinātne un kāpēc cilvēki tai tic? Plašāk par šo tēmu stāsta komunikācijas zinātnes doktore Klinta Ločmele.

 

 

Projektu “ĪSTZIŅAS” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ĪSTZIŅAS saturu atbild SIA Radio Skonto LV.