Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv
zinas-15-1

Lai izveidotu optimālu Veselības ministrijas  padotībā esošo iestāžu struktūru, paredzēts veikt piecu iestāžu reorganizāciju. Reorganizācijas rezultātā tiks pārskatītas iestāžu veiktās funkcijas, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu administrēšanu, veselības datu analīzi, kā arī nodrošinot atbalstu ārstniecības iestādēm kvalitātes un pacientu drošības jautājumos.  Reorganizāciju paredzēts veikt ar šā gada 1.jūliju.

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada februārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 8,7%, kas ir straujākais kāpums Eiropas Savienībā , liecina ES statistikas biroja  publiskotie dati par 22 bloka dalībvalstīm. Latvijai seko Polija , Slovēnija, Nīderlande , Zviedrija  un Rumānija . Lietuvā rūpniecības produkcijas izlaide februārī gada griezumā pieauga par 2,1%, bet Igaunijā – par 1,8%.

Valsts ieņēmumu dienesta  administrētie kopbudžeta ieņēmumi šā gada pirmajā ceturksnī izpildīti 98,6% no plānotā apjoma, atpaliekot par 1,4 %, liecina VID informācija. Ieņēmumi gan ir par 8,7% vairāk nekā 2017.gada pirmajā ceturksnī un tas ir straujākais pieaugums pēdējo sešu gadu laikā.

Pēc dzimušo bērnu skaita pieauguma uz vienu sievieti Latvija ir pirmrindniece Eiropā,  raidījumā “900 sekundes” sacīja demogrāfs  Ilmārs Mežs. Mežs norādīja, ka pēdējos piecos gados valsts ieguldījusi vairāk līdzekļu, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem. Līdz ar to dzimušo bērnu skaits uz vienu sievieti ir strauji pieaudzis – no 1,3 uz 1,7 bērniem. Vienlaikus sliktā ziņa ir tā, ka jauno cilvēku paliek arvien mazāk.

Uzņēmums ”Jelgavas augļi”, kam Rīgas izglītības iestādēm jānodrošina zaļā publiskā iepirkuma prasībām atbilstoši dārzeņi, tā vietā piegādājis neatbilstošu citvalstu un pašmāju produkciju, informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā.    Saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem , PVD uzņēmumā “Jelgavas augļi” apturējis 12 tonnu dārzeņu izplatīšanu un sācis lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā.

Igaunijas konstitucionālā kārtība pagājušajā gadā netika apdraudēta, taču nacionālās drošības garantēšanā vislielākās problēmas joprojām sagādā Krievijas agresīvā  ārpolitika, teikts Igaunijas Drošības policijas ziņojumā par 2017.gadu. Tajā minēti trīs piemēri Kremļa radītajiem draudiem: manipulēšana ar jaunatni, mēģinājumi radīt spriedzi sabiedrībā saistībā ar pieminekļiem un piemiņas pasākumiem, kā arī centieni leģitimizēt Krimas okupāciju.

Zviedrija pagarinās robežkontroli vēl par sešiem mēnešiem līdz novembrim. Zviedrijas tieslietu ministrs Morgans Johansons skaidroja, ka joprojām pastāv draudi Zviedrijas drošībai un nepieciešams kontrolēt, kas iebrauc Zviedrijā. Lai kontrolētu migrantu plūsmu, Šengenas zonas valstis Zviedrija, Dānija, Vācija, Austrija un Norvēģija 2015.gadā ieviesa kontroli uz robežām.

Gaidāmo Vispārējo latviešu Dziesmu  un Deju svētku  laikā Mežaparka Lielās estrādes teritorijā plānotas aptuveni 120 tirdzniecības vietas, šodien, iepazīšanās laikā ar estrādes pārbūves darbiem pastāstīja svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča. Valsts simtgadei veltītie svētki notiks Rīgā no 30.jūnija līdz 8.jūlijam. Mežaparka būvprojektu ekspluatācijā plānots nodot šī gada 18.jūnijā.

Vairāki desmiti tūkstoši Vācijas sabiedriskajā sektorā strādājošo šodien streikoja trešo dienu pēc kārtas, pieprasot atalgojuma palielināšanu. Brīdinājuma streiki  norisinās vairākās Vācijas lielākajās pilsētās, paralizējot sabiedriskā sektora darbību. Dienas vidū aptuveni 8000 streikojošu darbinieku plānojuši rīkot demonstrāciju Hanoverē. Arodbiedrība  pieprasa 6% algu pielikumu aptuveni 2,3 miljoniem darbinieku dažādās valsts sektora nozarēs. Nākamā sarunu kārta par algu paaugstināšanu paredzēta svētdien.

Teju divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju vēlētos ciešāku sadarbību starp Latviju un Ziemeļvalstīm, liecina  “Latvijas fakti” veiktais pētījums.  Svarīgākie Latvijas un Ziemeļvalstu sadarbības virzieni ir ekonomika , izglītība un zinātne , kā arī  tūrisms .  Lielākā daļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kā Ziemeļvalstīm raksturīgās vērtības visbiežāk nosauca sociālo labklājību , izpratni par vides aizsardzību , dzimumu līdztiesību , atbildību par nākamajām paaudzēm  un vārda brīvību .

Ungārijas valdībai lojāls žurnāls  publicējis ASV miljardiera Džordža Sorosa “algotņu” sarakstu, kurā iekļauti vairāk nekā 200 cilvēku vārdi. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns,  kurš savā priekšvēlēšanu kampaņā uzvēra nepieciešamību cīnīties pret imigrāciju, apsūdzējis Sorosu centienos pārpludināt Ungāriju ar imigrantiem. Sarakstā iekļauti tiesību aizstāvju organizāciju locekļi, korupcijas apkarošanas organizāciju pārstāvji, bēgļu tiesību aizstāvji, žurnālisti un Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitāte  amatpersonas.

 Starptautiskā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija apstiprinājusi Lielbritānijas sniegto informāciju par vielu, kas izmantota bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā. Publiskotajā  ziņojumā  norādīts, ka viela biju ārkārtīgi tīra, tomēr nav minēts tās nosaukums – “Novičok”, kuru atklājušas Lielbritānijas varas iestādes un nav arī nosaukts indes iespējamais avots. Sīkākas ziņas par Skripaļa saindēšanā izmantoto vielu sniegtas pilnībā noslepenotajā ziņojuma daļā.

Avots: LETA