Tālrunis studijā: 67 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv

Ministru kabinets šodien lēma nominēt Eiropas Komisijas viceprezidenta amatam līdzšinējo eirokomisāru Valdi Dombrovski. Vakar par Dombrovska virzīšanu Eiropas Komisijas  komisāra amatam vienojās koalīciju veidojošās partijas, tāpēc šodien šī jautājuma izskatīšana tika iekļauta valdības sēdes dienaskārtībā. Valdība uzdeva Ārlietu ministrijai paziņot par Dombrovska virzīšanu amatam Eiropas Savienības Padomes ģenerālsekretāram.

Budžeta un finanšu komisija šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumos Veselības aprūpes finansēšanas likumā, lai līdz 2021.gadam atliktu tā saukto divu pakalpojumu grozu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kuru sākotnēji bija plānots ieviest no šī gada. Tāpat šodien tika atbalstīts veselības ministres Ilzes Viņķeles priekšlikums, nosakot, ka personām, kuras saskaņā ar likumu nav apdrošinātas, nav jāveic brīvprātīgās iemaksas. Akceptu guvuši arī grozījumi, lai cilvēkiem, kuri iemaksas jau veikuši, nodrošinātu automātisku to atmaksu.

Valdība šodien atbalstīja Aizsardzības ministrijas sagatavoto valsts aizsardzības mācības ieviešanas mehānismu, kam tuvākajos gados paredzēti vairāk nekā 42 miljoni eiro. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš  atbalstīja Aizsardzības ministrijas  piedāvāto priekšlikumu, vienlaikus paužot bažas par to, vai bērni ar jaunajām prasībām netiks pārāk noslogoti.

Ekonomikas ministrija sākusi vērienīgu pārbaudi vairāk nekā 300 obligātā iepirkuma komponentes elektrostacijās elektroenerģijas pašpatēriņa kontroles uzlabošanai. Pastiprinot OIK saņemošo elektrostaciju kontroli, Ministru kabinets apstiprināja izmaiņas normatīvos, nosakot, ka no šā gada 1.jūlija publiskais tirgotājs obligātā iepirkuma ietvaros no elektroenerģijas ražotājiem iepirks tikai saražotās elektroenerģijas pārpalikumu, kas atlicis pēc elektroenerģijas izlietošanas elektrostacijas darbības nodrošināšanai atbilstoši elektrostacijas principiālajai elektriskā pieslēguma shēmai.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas sēdē otrdien izvērsās spraiga diskusija par ierosinājumu palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem, un tās rezultātā deputātiem neizdevās vienoties grozījumu atbalstīšanu galīgajā lasījumā. Nozares pārstāvju paustais lika noprast, ka kompromiss gan neesot panākts. Gan bezalkoholisko dzērienu ražotāju, gan alus ražotāji aicināja atbalstīt diskusijas turpināšanu vai arī maigākus nosacījumus, kurus piedāvā Zemkopības ministrija.

Valsts ieņēmumu dienests veicis kratīšanu Rīgas Sāpju Dievmātes Romas katoļu draudzes baznīcā, aģentūrai LETA apstiprināja baznīcā. Sīkākus komentārus baznīcā nesniedza, tostarp arī neskaidroja, ar ko saistītas veiktās procesuālās darbības. VID aģentūrai LETA atteicās atbildēt, vai baznīcā veicis kratīšanu.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu par “aplokšņu algu” izmaksu kādā ēdināšanas uzņēmumā. Nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk nekā 37 000 eiro apmērā.  Šogad jūnijā VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde veikusi sešas kratīšanas kriminālprocesā iesaistītā ēdināšanas uzņēmuma telpās, personu dzīves vietās un grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmumā.

Dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” Rīgas stacijas mezglu plānots sākt būvēt 2020.gada beigās. Būvkompānijas “ReRe grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Aboltiņš-Āboliņš uzsvēra, ka darbs pie projektēšanas ir sācies un paredzēts, ka pēc gada, 2020.gada vidū vai gada otrajā pusē, sāksies atsevišķi sagatavošanās darbi Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas apkārtnē. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits pauda, ka šis ir pats nozīmīgākais un, iespējams, sarežģītākais uzdevums visā “Rail Baltica” trasē.

“Latvijas pasts” izdevis otro neregulārās formas pastmarku, kas šoreiz tapusi tradicionālā Līgo svētku ziedu vainaga formā, kas vīts no dažādiem Latvijas pļavās sastopamiem ziediem. Pastmarkas nominālvērtība ir 0,5 eiro, kas atbilst vienkāršas B klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā. Atšķirībā no vairākuma pastmarku Līgo vainaga pastmarkai ir pašlīmējošā pamatne.

Īstenojot stratēģiskos projektus enerģētikā, Lietuva nedrīkst skatīties atpakaļ un tai jāorientējas uz Rietumiem, šodien savā pēdējā ikgadējā runā Seimā par stāvokli valstī brīdināja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kuras otrais pilnvaru termiņš valsts galvas amatā beigsies 12.jūlijā. Runājot par Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizāciju ar pārējo Eiropu, Grībauskaite uzsvēra, ka ar enerģētiku visbiežāk ir saistīta politiskā ietekme.

Krievijas parlamenta augšpalātas – Federācijas padomes – spīkere Valentīna Matvijenko šodien paudusi bažas par lietu pret žurnālistu Ivanu Golunovu, kurš apsūdzēts mēģinājumā tirgot narkotikas. Matvijenko, kura ir trešā augstākā amatpersona Krievijā pēc prezidenta un premjerministra, sacīja, ka kriminālizmeklēšana pret Golunovu ir “patiešām slikts stāsts”. Viņa paziņoja, ka ir runājusi ar ģenerālprokuroru, kurš apsolījis ņemt šo lietu savā aizgādnībā.

Izceļot Budapeštā maija beigās Donavā nogrimušo kruīzu kuģi, šodien atrasti vēl četru cilvēki līķi, paziņojušas amatpersonas. Avārijā dzīvību zaudēja 26 tūristi no Dienvidkorejas un divi ungāru apkalpes locekļi. Joprojām nav atrasti četru bojāgājušo cilvēku mirstīgās atliekas. Kuģis nogrima 29.maija vakarā pie Margitas tilta netālu no parlamenta ēkas Budapeštas centrā pēc sadursmes ar kuģi. Izglābti tika septiņi cilvēki, visi korejieši.

Vīrietis, kurš dienu iepriekš ar savu draudīgo uzvedību izprovocēja konfrontāciju ar policiju Malmes Centrālajā dzelzceļa stacijā un tika sašauts, ir Itālijas pilsonis.  Vīrietis Malmes Centrālajā dzelzceļa stacijā nosviedis zemē sporta somu un angļu valodā kliedzis, ka viņam ir bumba. Kad ieradās policija, vīrietis turpināja uzvesties draudīgi, un konfrontācijas laikā ar policistiem tika sašauts kājās.

Avots: LETA