Tālrunis: 67 22 88 55, SMS/WhatsApp: 27 22 88 55, e-pasts: studija@radioskonto.lv

RADIO SKONTO programmā klausies “Sarunas mežā” – aktuālais par vides aizsardzību un mežu apsaimniekošanu. Ieklausies, lai saprastu! Informācija, sarunas ar ekspertiem, neparasti fakti – tas viss “Sarunas mežā”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kā izvairīties no dzīvībai bīstamām situācijām mežā? 

Skaitļi par izglābtajiem mežā ne tikai sēņu laikā liecina, ka pērn atrast izeju no meža glābēji palīdzēja 65 cilvēkiem, šogad līdz augusta sākumam izglābti 12. Kas ļautu izvairīties no dzīvībai bīstamām situācijām mežā? Saruna ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Civilās aizsardzības pārvaldes vecāko inspektori Agritu Vītolu.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Cik svarīgas ir zināšanas par sēnēm?

Sēņu sugu pazīšana var izrādīties dzīvības vai nāves jautājums. Arī informācija par sēnēm mainās, tāpēc zināšanas jāatsvaidzina. Uz jautājumiem par sēnēm un to ievākšanas veidiem atbild mikoloģe Diāna Meiere.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kāda ir klimata pārmaiņu ietekme uz mežiem Latvijā?

Cilvēka darbības rezultātā radītais oglekļa dioksīds ir galvenais globālās sasilšanas veicinātājs. Ekstremālās izmaiņas klimatā arvien izteiktāk jūtamas arī Latvijā. Saruna ar  „Latvijas valsts meži” komunikācijas daļas vadītāju Tomasu Kotaviču.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kādi ir nosacījumi valsts un privātajos mežos, lai  palīdzētu nodrošināt ilgtspējīgu teritoriju apmedīšanu?

Mežos un to tuvumā  medījamie dzīvnieki  bieži rada postījumus- izbradātas jaunaudzes, sējumi,  uzbrukumi  mājlopiem. Saruna ar Ziemeļkurzemes reģiona Usmas iecirkņa vecāko mežkopi Mārci Šnēbergu.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Vai Latvijas mežos bieži var ieraudzīt invazīvās sugas?

Invazīvo sugu ietekmes dēļ pasaules ekonomika  gadā zaudē  ap 432 miljardiem dolāru. Havaju salās reģionam neraksturīgās graudzāļu sugas, kas tika ieviestas lopbarībai, veicināja ārkārtīgi postošu ugunsgrēku izplatīšanos. Arī Latvijā izplatās vietējai florai un faunai nevēlamas sugas. Saruna ar invazīvo sugu eksperti Aivu Bojāri.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kā piedzimst ražīgs mežs – cik ilgs laiks paiet no sēklas līdz kokam? 

Kā piedzimst ražīgs mežs – cik ilgs laiks paiet no sēklas līdz kokam?  Saruna ar Latvijas valsts  mežzinātnes institūta “Silava” pētnieku Arni Gaili.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kas jānoskaidro pirms mežizstrādes darbu uzsākšanas?

Kas jānoskaidro pirms mežizstrādes darbu uzsākšanas? Saruna ar  “Latvijas valsts  meži” Attīstības daļas vadītāju Jāni Gercānu.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Ko rāda putnu uzskaites dati Latvijā?

Mežā katram putnam ir sava vieta un loma, jo ekoloģiskajos procesos nav ne kaitīgu, ne par citām vērtīgāku sugu. Tomēr daļai dzīvotņu izciršana rada apdraudējumu. Ko rāda putnu uzskaites dati Latvijā? Atbild ornitologs Viesturs Ķerus.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.

 

“SARUNAS MEŽĀ” | Kāpēc  koki sāk slimot?

Sakņu trupe apsaimniekotajos skuju koku mežos gadalaikā Eiropas Savienībā rada vienu miljardu eiro lielus zaudējumus. Kāda ir šīs infekcijas ietekme Latvijas mežos? Saruna ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošo pētnieci Dārtu Kļaviņu.

“Projektu atbalsta Meža attīstības fonds”.